W sobotę kobiety zawładną Areną Garden

Musisz przeczytać

Spotkania z aktywnymi mieszkankami Krakowa, aktorskie intermedia, a także premiera spektaklu „𝐊𝐨𝐛𝐢𝐞𝐭𝐲 𝐊𝐫𝐚𝐤𝐨𝐰𝐚. 𝐇𝐢𝐬𝐭𝐨𝐫𝐢𝐚 𝐢 𝐥𝐞𝐠𝐞𝐧𝐝𝐚” – to sobotnie atrakcje czekające na odwiedzających w sobotę Arenę Garden. Tym miejscem na kilka godzi zawładną kobiety.

Sobotnie atrakcje odbywają się w ramach projektu „𝐒𝐳𝐥𝐚𝐤𝐢𝐞𝐦 𝐤𝐨𝐛𝐢𝐞𝐭 𝐊𝐫𝐚𝐤𝐨𝐰𝐚”. Program został przygotowany przez Balet Cracovia Danza we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa i TAURON Areną Kraków. Wszystko odbywać się będzie 12 czerwca, w godzinach 11-16.30, na scenie plenerowej w Arena Garden przy TAURON Arenie Kraków. Kulminacją będzie premiera spektaklu „𝐊𝐨𝐛𝐢𝐞𝐭𝐲 𝐊𝐫𝐚𝐤𝐨𝐰𝐚. 𝐇𝐢𝐬𝐭𝐨𝐫𝐢𝐚 𝐢 𝐥𝐞𝐠𝐞𝐧𝐝𝐚”, w reżyserii Romany Agnel, w wykonaniu tancerek i tancerzy Baletu Cracovia Danza oraz aktorek Teatru Ludowego. Spektakl rozpocznie się o godz. 14.

Kobiety Krakowa

Królowe Jadwiga, Bona i Barbara Radziwiłłówna, księżna Marcelina Czartoryska, malarki Olga Boznańska i Zofia Stryjeńska, aktorka Helena Modrzejewska, nestorka branży kosmetycznej Helena Rubinstein, tancerka i choreografka Janina Strzmebosz, a wreszcie współczesne nam pieśniarka Ewa Demarczyk i poetka Wisława Szymborska – to tylko niektóre z historycznych postaci związanych z Krakowem, które pojawią się w spektaklu „𝐊𝐨𝐛𝐢𝐞𝐭𝐲 𝐊𝐫𝐚𝐤𝐨𝐰𝐚. 𝐇𝐢𝐬𝐭𝐨𝐫𝐢𝐚 𝐢 𝐥𝐞𝐠𝐞𝐧𝐝𝐚”. Na scenie zobaczymy też kobiety rodem z literatury – charakterną Panią Twardowską, czy Pannę Młodą i Rachelę z „Wesela” Wyspiańskiego.

– Poszczególne sceny, ułożone według chronologii historycznej, prezentują kobiety Krakowa w ich epoce, obyczajowym kontekście, opowiadają związane z nimi historie – opowiada Romana Agnel, reżyserka i choreograf. – Spektakl zrealizowany do muzyki ilustrującej poszczególne epoki jest również swego rodzaju przeglądem różnych form tańca oraz mody i ubiorów w danym stylu. – dodaje.

W przedstawieniu zobaczymy m.in. średniowieczne i renesansowe tańce dworskie, tańce staropolskie czy XIX-wieczne salonowe walce, ale też choreografie bardziej swobodne, a nawet charakterystyczne, jak taniec z rakietami tenisowymi, a także sceny pantomimiczne. Historie fascynujących kobiet od średniowiecza po współczesność byłyby niemożliwe do przedstawienia bez wspaniałych kostiumów autorstwa Moniki Polak-Luścińskiej i Elżbiety Wójtowicz-Gularowskiej.

Rozmowy z ważnymi kobietami

„Kobiety mądre, dumne, odważne, przedsiębiorcze, utalentowane, genialne – to one, ramię w ramię z mężczyznami, a nieraz idąc pod prąd, kształtowały historię, kulturę i dziedzictwo naszego miasta, bez wielu z nich współczesny Kraków wyglądałby zupełnie inaczej. To one torowały drogę współczesnym artystkom, działaczkom, lekarkom, profesorkom… Dlatego pierwsza część widowiska plenerowego zostanie poświęcona właśnie dzisiejszym fascynującym kobietom” – czytamy w zapowiedzi soboty w Arenie Garden.

Złoży się na nią cykl rozmów z kobietami kształtującymi dzisiejszy Kraków, które poprowadzą dziennikarki Alicja Popiel (TVP Kraków) i Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz (Radio Kraków). Wywiady przeplatane będą aktorskimi intermediami pt. „Krakowskie dialogi na cztery zgrabne nogi” autorstwa Michała Chludzińskiego, w wykonaniu aktorek Teatru Ludowego Marty Bizoń i Małgorzaty Kochan.

(red)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca