W sobotę spacer po Białych Morzach. Zobacz, gdzie nie powstanie pole golfowe

Akcja Ratunkowa dla Krakowa organizuje w najbliższą sobotę (6 sierpnia 2022) spacer po Białych Morzach. – To pierwsze wydarzenie z planowanego cyklu spacerów i spotkań w rejonie Białych Mórz, dzięki którym chcemy przybliżyć mieszkańcom i mieszkankom Krakowa to niezwykłe miejsce. To właśnie tu ma powstać ogromny ogólnomiejski park zamiast pola golfowego – podkreślają aktywiści.

„Co będziemy robić? Powiercimy trochę w ziemi, nauczymy się pobierać próbki do badań, zwiedzimy zakamarki Białych Mórz, poobserwujemy sukcesję przyrody, posłuchamy, jak radzą sobie ślimaki i jaszczurki, a to wszystko okraszone opowieściami i humorem prof. Mariusza Czopa!” – zachęcają przedstawiciele Akcji Ratunkowej dla Krakowa.
Jak przygotować się do spaceru?
– ubierz dobre buty i strój terenowy,
– weź coś na głowę od słońca,
– zabierz wodę do picia.
Według prognozy może być nawet do +30 C.
Dzieci mogą uczestniczyć w spacerze tylko pod opieką dorosłych.

Termin: 06.08.2022 r. (sobota), godzina 10.00
Miejsce zbiórki: Przystanek MPK „Myślenicka NŻ” –  ul. Podmokła, na rogu z ul. Herberta.

„Dzięki spacerowi z prof. Czopem poznamy specyfikę Białych Mórz, które są składowiskami odpadów z przemysłu chemicznego. Na ich obszarze przeprowadzono wprawdzie pewne działania rekultywacyjne, ale wciąż niewystarczające dla minimalizacji wpływu na wody rzeki Wilgi i potoku od Kurdwanowa oraz wód podziemnych w podłożu składowisk. Spacer będzie wspaniałą okazją do zobaczenia na własne oczy, jak przyroda próbuje sobie poradzić z ekstremalnym zasoleniem i wysoką alkalicznością zdeponowanych na składowisku odpadów. Ale w spacerowych planach nie tylko wiedza na temat Białych Mórz, ale i perspektywa na przyszłość: przedstawione zostaną możliwości poprawy stanu środowiska na tym terenie. Dowiemy się, jakie działania remediacyjne można podjąć w celu ochrony ludzi – przyszłych użytkowników tego obszaru, ale także dla ochrony przyrody oraz rzeki Wilgi” – czytamy w zaproszeniu na sobotni spacer po Białych Morzach.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie