Mogą otwierać ekskluzywny hotel. Wielka przemiana XIV-wiecznej kamienicy

W kwietniu 2023 roku planowane jest otwarcie pięciogwiazdkowego hotelu Stradom House, należącego do Autograph Collection Hotels by Mariott. Angel Poland Group, który odpowiadał za inwestycję, poinformował, że została wydana zgoda na użytkowanie obiektu po jego gruntownej przebudowie. Na początku w tym miejscu stał kościół św. Jadwigi, potem klasztor, który na przełomie XVIII i XIX został rozbudowany w wielką kamienicę. Kilka lat temu ówczesna konserwator zabytków wstrzymała jej przebudowę.

Kamienica Stradom 12-14 przed i po przebudowie

Zdjęcie 1 z 3

Hotel powstał w kamienicy z XIV wieku, zlokalizowanej przy ulicy Stradomskiej, w bliskim sąsiedztwie Zamku Królewskiego na Wawelu. Oferuje 125 ekskluzywnych pokoi, dwie restauracje, bar oraz winiarnię z ogródkiem. „Hotel posiada zewnętrzne patio, a w ramach usługi business & travel zapewnia m.in. dostęp do sal konferencyjnych. Goście Stradom House będą mogli korzystać również z ekskluzywnego klubu wellness-spa Sól.  Perłą w koronie, będącą hołdem dla przeszłości odrestaurowanej kamienicy jest Hedwigs, światowej klasy bar i piwnica z winami mieszcząca się w jednej z najbardziej reprezentacyjnych części hotelu” – zachęca Angel Poland Group. Ten bar powstał w murach dawnego kościoła.

W Stradom House trwają ostatnie prace wykończeniowe, prowadzona jest też rekrutacja pracowników. Hotel zapewni ok. 150 miejsc pracy. Otwarcie planowane jest w kwietnia 2023 roku.

Inwestycja budziła spore kontrowersje. W 2019 roku ówczesna konserwator zabytków Monika Bogdanowska wstrzymała budowę hotelu, pojawiały się zarzuty wobec inwestora, że zniszczył zabytkową kamienicę. Po długich sporach inwestor mógł kontynuować prace, a Monika Bogdanowska przestała być wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Na tyłach hotelu już 2021 roku został oddany do użytku budynek mieszkalny ze 135 apartamentami i parkingiem podziemnych na 150 samochodów.

Fot. angelstradom.com

(red) (fot. materiały prasowe)

Najnowsze

Co w Krakowie