Walka ze smogiem. Kiedy będą uchwały o zakazie palenia węglem w podkrakowskich gminach?

Musisz przeczytać

Najprawdopodobniej po wakacjach małopolski sejmik zajmie się uchwałami wprowadzającymi zakaz palenia węglem w kolejnych gminach w naszym województwie. Nowe uchwały antysmogowe będą dotyczyć Skawiny, Zabierzowa, Krzeszowic, Oświęcimia i Rabki. Chodzi o wprowadzenie zakazu montowania nowych kotłów na węgiel od przyszłego roku i całkowity zakaz palenia węglem od roku 2030.

Według wicemarszałka województwa Tomasza Urynowicza nowe uchwały antysmogowe dla gmin, które chcą likwidacji pieców węglowych, trzeba podjąć jak najszybciej. Zaznacza jednak, że wcześniej konieczne są uchwały rad gmin wnioskujące o wprowadzenie zakazu palenia węglem. Potem trzeba przeprowadzić konsultacje projektów uchwał sejmiku,

Na piątkowym spotkaniu przedstawicieli gmin zainteresowanych wprowadzeniem zakazu palenia węglem, ustalono, że najpóźniej w maju Urząd Marszałkowski otrzyma wnioski z tych gmin, których rady gmin będą wnioskować do sejmiku o uchwałę antysmogową. Niektóre gminy planują sesje w tej sprawie jeszcze w kwietniu, inne w maju.

Potem Urząd Marszałkowski oficjalnie przedstawi projekty uchwał antysmogowych dla każdej gminy, która o to zawnioskuje. Zostaną one poddane konsultacjom społecznym (wszystkie w jednym czasie) i po ich zakończeniu zajmą się nimi radni sejmiku (też wszystkimi naraz). Nawet przy ekspresowym tempie prac, uchwalenia uchwał antysmogowych przez sejmik można spodziewać się w miesiącach wakacyjnych, a najprawdopodobniej dopiero po wakacjach.

Przyjęcie uchwał nie będzie oznaczać natychmiastowego wprowadzenia zakazu palenia węgla. Mieszkańcy będą mieli czas na likwidację pieców węglowych i wymianę ich na inne kotły grzewcze do końca 2029 roku. Zakaz ma obowiązywać od początku 2030 roku. Ale już od 2022 roku nie będzie można montować nowych pieców na węgiel.

Obecnie uchwała antysmogowa dla Małopolski nakazuje likwidację pieców węglowych najgorszej jakości, ale nie ma w niej zakazu palenia węglem. Zakaz taki obowiązuje tylko w Krakowie.

Grzegorz Skowron

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca