Walka ze smogiem? Zobacz kto Cię truje!

Musisz przeczytać

Przekonywali o tym aktywiści, pisały media, teraz potwierdza to także Urząd Marszałkowski – Małopolska nie radzi sobie z walką ze smogiem. Do 2023 roku z naszego regionu musi zniknąć 155 tys. pieców węglowych. Od 2013 roku udało się zlikwidować… 10 tysięcy palenisk. Okazuje się, że najwięcej dla poprawy jakości powietrza robi Kraków, ale najbliżsi sąsiedzi zamiast pomagać, podtruwają nas swoim smogiem.

Urząd Marszałkowski przygotował raport, z którego jasno wynika, że w latach 2013-2015 udało się zlikwidować w Małopolsce zaledwie 10 tys. pieców węglowych. To nie wiele biorąc pod uwagę, że wciąż powietrze zatruwa około 155 tys. palenisk, a na ich likwidację mamy czas do 2023 roku. Do tej pory udało się więc zrealizować zaledwie 8% celu wyznaczonego w ramach Programu Ochrony Powietrza dla Małopolski.

Z raportu wynika, że najwięcej pieców węglowych, bo 2918 udało się zlikwidować w Krakowie. Na drugim miejscu uplasowała się Sucha Beskidzka, gdzie usunięto 476 palenisk oraz Nowy Sącz (200 pieców), Tarnów (136), Andrychów (72), Jordanów (71) i Miechów (70). Niestety pozostałe gminy nie przyłożyły się do realizacji celów programowych.

– Zgodnie z przekazanymi sprawozdaniami za 2015 r., 24 gminy z 90 zobowiązanych Programem ochrony powietrza dla województwa małopolskiego do realizacji działań ograniczających emisję powierzchniową nie zrealizowały w tym zakresie żadnych inwestycji. Gminy te to: Bystra Sidzina, Czarny Dunajec, Kamionka Wielka, Kocmyrzów – Luborzyca, Strona 4 z 26 Krzeszowice, Lanckorona, Liszki, Maków Podhalański, Pleśna, Poronin, Rabka Zdrój, Siepraw, Słomniki, Spytkowice (pow. Nowotarski), Sułkowice, Świątniki Górne, Tarnów (wiejska), Tokarnia, Tomice, Wielka Wieś, Wierzchosławice, Wojnicz, Wolbrom, Zielonki – czytamy w raporcie Urzędu Marszałkowskiego.

Eksperci są zgodni – starania Krakowa nie przyniosą pożądanych efektów, jeśli do walki ze smogiem nie włączą się sąsiednie gminy, gdyż pył zawieszony trujący mieszkańców stolicy Małopolski pochodzi nie tylko z pieców zlokalizowanych na terenie Krakowa, ale również z kominów okolicznych miejscowości. Nie zmienia to jednak faktu, że pod Wawelem wciąż obecnych jest około 24 tys. pieców węglowych. Zgodnie z decyzją radnych województwa małopolskiego od 2019 roku w Krakowie zacznie obowiązywać całkowity zakaz palenia węglem – do tego czasu, wszystkie paleniska powinny zostać zlikwidowane.

(pt)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca