Wiceprezydent Muzyk: Nowe Miasto – robimy rozwiązanie które jest najbardziej optymalne

Dziś rozpoczęto dyskusje jak w przyszłości ma wyglądać Nowe Miasto i już dawno nie było tak dużych emocji na posiedzeniu Rady Miasta Krakowa.

Wiceprezydent Jerzy Muzyk wprowadzając projekt uchwały mówił, że Kraków musi rozwijać się w oparciu o wypracowaną strategię a plan rozwoju Nowego Miasta jest szczególnie ważny, jednak wymaga przede wszystkim czasu i funduszy a działania wprowadzające ustawy w życie, niestety obciążą mieszkańców i hamują rozwój metropolii. Jeżeli Kraków ma liczyć się w perspektywie następnych 20-30 lat musi mieć projekt i rozwiązania – podkreślał.

Drugi zastępca prezydenta przyznaje, że zmianą towarzyszą emocje jednak działania podjęte przez władze miasta mają służyć mieszkańcom oraz przedsiębiorcą – My robimy rozwiązanie, które jest najbardziej optymalne, które skutkuje wzrostem wartości nieruchomości, które skutkuje uporządkowaniem pewnego terenu – Jerzy Muzyk podkreśla, że działania podjęte przez Jacka Majchrowskiego nie służą skłóceniu właścicieli firm, gruntów – nie taka jest intencja Prezydenta.

Muzyk nadmienia, że na terenie obecnego planu miejscowego mieszka już około 15 tyś. mieszkańców, docelowo liczba ta ma wzrosnąć jeszcze o kilka tysięcy – Nam przyświecała idea stworzenia zielonej, nowoczesnej dzielnicy z pełną dostępnością usług, dobrym transportem ale jak podkreśla, proces ten trzeba to rozłożyć w czasie.

– Dzisiaj Kraków ma swoje pięć minut, ja jestem przekonany, że te pięć minut będzie przedłużone. Dlatego, że tragiczne uwarunkowania globalne skutkują zapotrzebowaniem nowych powierzchni, nowych mieszkań – mówił do zebranych na sesji wiceprezydent.

Plan nie dotyczy tylko Krakowa ale 8 mln ludzi w promieniu 100 kilometrów od miasta. Wiceprezydent podkreśla, że intencją zaproponowanych rozwiązań jest ściągnięcie tych ludzi do miasta – My musimy doprowadzić do takiej sytuacji jak 10 lat temu, gdzie w Krakowie studiowało 200 tyś. studentów, obecnie to blisko o połowę mniej – zaznaczył.

Wiceprezydent Muzyk zauważył, że Kraków jest wiodącym ośrodkiem naukowo – akademickim, który bez stworzenia perspektywy jaką jest poprawienia jakości życia, nie odpowie na wyzwania szybko zmieniającej się przyszłości. I te przestrzeń ma wypełnić Nowe Miasto, ze swoimi nowoczesnymi rozwiązaniami.
Zwrócił się także do licznie przybyłych przedsiębiorców i ich pracowników, podkreślając ich znaczenie dla trenów przyszłego projektu. Podkreślał, że jest otwarty dyskusję z miejscowymi przedsiębiorcami. Wskazał, że miasto dysponuje ponad 30 hektarami przy ulicy Igołomskiej które spółka Nowa Huta Przyszłości przygotowuje dla potrzeb małego i średniego biznesu.

(MA/PK)

11 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie