Wielicki arcymistrz Jan Krzysztof Duda awansował do szachowej Ligi Mistrzów

Najlepszy polski szachista awansował do finału Charity Cup, turnieju online w szachach szybkich, zaliczanego do prestiżowego cyklu Meltwater Champions Chess Tour. Polak, który pierwszy raz w karierze wywalczył awans do finału turnieju szachowej Ligi Mistrzów, w piątek i sobotę zmierzy się z mistrzem świata Magnusem Carlsenem.

– Bardzo się cieszę, że udało mi się awansować do finału. Myślę, że jest to moje drugie największe osiągnięcie, jeśli chodzi o szachy online, zaraz za zdobyciem brązowego medalu w polskiej drużynie na olimpiadzie w 2020 roku – mówi Duda. W finale Polak zmierzy się z Carlsenem, który w drugim półfinale pokonał Chińczyka Dinga Lirena 3:1.

– Awans Jana-Krzysztofa Dudy do finału Champions Chess Tour, czyli takiej szachowej Ligi Mistrzów, to na pewno najlepszy wynik osiągnięty przez jakiegokolwiek Polaka w rozgrywkach szachowych. Finałowe starcie będzie trwało dwa dni, więc na pewno warto kibicować. Na pewno jest to bardzo ciekawy prognostyk przed tym, co się będzie działo w drugiej połowie roku, bo ten turniej jest jednym z ostatnich startów Janka przed turniejem pretendentów, w którym ośmiu czołowych zawodników świata będzie grało właśnie o możliwość zagrania z Magnusem Carlsenem w meczu o mistrzostwo świata. To, że w tych rozgrywkach online Janek wszystkich potencjalnych rywali wyprzedził, to na pewno jest bardzo dobry znak na przyszłość – mówi Łukasz Turlej, wiceprezydent Światowej Federacji Szachowej (FIDE).

– Granie z aktualnym mistrzem świata nigdy nie jest proste, zwłaszcza, że nie jest to pierwszy raz, kiedy spotykam się z Magnusem Carlsenem. Kilka razy udało mi się wygrać, a najważniejszym osiągnięciem w tych pojedynkach jest zdecydowanie wygrana w półfinale Pucharu Świata. Magnus słynie z tego, że nie odpuszcza zawodnikom, którzy mu zaszli za skórę w przeszłości, więc myślę, że będzie jeszcze większą motywację, niż zazwyczaj, żeby ze mną wygrać. Bardzo się cieszę, że mam możliwość zagrania z mistrzem świata, jednym z najlepszych zawodników w historii dyscypliny – dodaje Duda.

Finał będzie rozgrywany w piątek i sobotę, a zawodnicy rozegrają minimum osiem partii. Każda potrwa piętnaście minut plus dziesięć sekund za każdy ruch. Zarówno piątkowy, jak i sobotni mecz Jana-Krzysztofa Dudy z Magnusem Carlsenem, rozpocznie się o godz. 18.
W trakcie turnieju zbierane są pieniądze dla walczącej z rosyjskim agresorem Ukrainy. Co ciekawe, pieniądze wpłacają nie tylko śledzący w Internecie zmagania szachistów kibice, ale również sami zawodnicy. Do tej pory zebrano już dziewięćdziesiąt tysięcy euro.

– Konflikt zbrojny na Ukrainie jest oczywiście straszną rzeczą. Fajnie, że tak duża grupa kibiców, grupa ludzi szachów wpłaca sama z siebie datki na pomoc dla Ukraińców, dla ukraińskich dzieci. Serce rośnie i myślę, że zdecydowanie pokazuje to jednolitość szachowej społeczności – dodaje Duda.
Meltwater Champions Chess Tour składa się z dziewięciu turniejów, a w puli nagród jest 1,6 mln dolarów. Cykl zakończy się 20 listopada.

 

(JS)

Najnowsze

Co w Krakowie