Wielka akcja CBA. Wpadło 10 osób. Udzielali łapówek przez znanego senatora?

Przedsiębiorcy z branży deweloperskiej, transportu i logistyki, prezes Izby Gospodarczej Transportu Lądowego oraz właściciel prywatnej stacji telewizyjnej i uczelni niepublicznej w Katowicach oraz wykładowca tej uczelni zostali zatrzymani przez CBA. Zatrzymaniu usłyszeli zarzuty korupcyjne.

Jak dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada, jeden z zatrzymanych Stanisław Ł. miał za łapówkę załatwić awans swojego szwagra w Krajowej Administracji Skarbowej. Inny z biznesmenów – Mariusz S. – zapłacił za uzyskanie zamówienia dla swojej firmy polegającego na dostawie podkładów dla Polskich Linii Kolejowych. Kolejny z nich – Arkadiusz H. – w ministerstwach starał się dostać zgodę na otwarcie kierunku medycznego na swojej uczelni.

Łapówki i prezenty miały być wręczane za pośrednictwem jednego z senatorów VIII kadencji, który usłyszał już zarzuty w tym śledztwie. Wartość tej korupcji to prawie 2 miliony złotych. Zatrzymani usłyszeli zarzuty korupcyjne, w tym płatnej protekcji oraz wręczania łapówek.

Łącznie w sprawie zatrzymano 10 osób na terenie województw małopolskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego i śląskiego.

Wg portalu RMF24.pl senatorem zamieszanym w sprawę jest Stanisław Kogut. W styczniu 2018 śledczy uznali, że Kogut miał wywrzeć wpływ na wydanie decyzji o umorzeniu postępowania administracyjnego, które dotyczyło wpisania do rejestru zabytków budynku dawnego hotelu Cracovia oraz Kina Kijów w Krakowie. W zamian za to – według Prokuratury Krajowej – polityk miał przyjąć łapówkę w wysokości miliona złotych – czytamy w portalu RFM24.pl.

Kogut niezrażony zarzutami wystartował w ostatnich wyborach parlamentarnych, ale nie dostał się do Senatu. W listopadzie wygasł jego mandat.

ms, RFM24.pl

Najnowsze

Co w Krakowie