Wielka Duma „Piątki”. Genialny uczeń z Krakowa z kolejnym złotym medalem

Znakomicie wynik Michała Lipica na 56. Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej,  która odbyła się w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej. Uczeń V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie zdobył po złoty medal. W olimpiadzie wzięło udział  333 najlepszych młodych chemików z 90 krajów świata.

56. Międzynarodowa Olimpiada Chemiczna odbyła się w tym roku w Arabii Saudyjskiej. – Wzięło w niej udział 327 uczniów reprezentujących 82 kraje oraz 8 zawodników indywidualnych pochodzących z Białorusi i Rosji w wieku 16-19 lat.

 – Michał Lipiec, tegoroczny absolwent V LO z klasy G zdobył złoty medal. Michał ma 14 miejsce (jest drugim po Bułgarze Lilovie reprezentantem Europy). Opiekunem naukowym Michała Lipca jest dr Wojciech Przybylski – przekazał szkoła. 

To nie wszystko. Tylko w te wakacje Michał zdobył 2 tytuły w Olimpiadach międzynarodowych. Michał zdobył też brązowy medal 65. Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej w Bath w Wielkiej Brytanii. “I to wszystko w 10 dni! Michał Lipiec – Wielka Duma ‘Piątki’” – pisze krakowska szkoła na swojej stronie internetowej. 

Michał urodził się w Łodzi i tam uczęszczał do szkoły podstawowej. Już wtedy bardzo zainteresował się chemią, matematyką i fizyką i intensywnie poszerzał swoją wiedzę w tych dziedzinach. Dzięki temu jeszcze przed rozpoczęciem nauki w liceum wziął po raz pierwszy udział w Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej zdobywając tam brązowy medal.

Możliwości rozwoju naukowego oferowane przez V Liceum Ogólnokształcącego im. A. Witkowskiego w Krakowie we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim spowodowały, że po ukończeniu szkoły podstawowej Michał opuścił rodzinne miasto i zamieszkał w Krakowie, mimo iż jego rodzina pozostała w Łodzi.

W szkole średniej rokrocznie zajmował czołowe miejsca na liście laureatów rozmaitych krajowych i międzynarodowych konkursów i olimpiad przedmiotowych. W 2023 roku (w 3. klasie liceum) dokonał czegoś co wydawało się niemożliwe – po raz pierwszy w kilkudziesięcioletniej historii ogólnopolskich Olimpiad Chemicznej, Fizycznej i Matematycznej zakwalifikował się w jednym roku do reprezentacji Polski na Międzynarodowe Olimpiady we wszystkich tych przedmiotach i zdobył tam trzy medale: złoty, srebrny i brązowy. W kolejnym roku również wywalczył trzy nominacje na Olimpiady Międzynarodowe. Sumarycznie, Michał zdobył dwanaście tytułów laureata i trzy tytuły finalisty krajowych Olimpiad uczniów szkół średnich oraz osiem medali na Olimpiadach Międzynarodowych.

Uczeń z Krakowa zdobył trzy medale na Międzynarodowych Olimpiadach Przedmiotowych. Przed nim nie dokonał tego nikt w historii

W szkole średniej bardzo aktywnie angażował się w pracę naukową. Realizował projekty naukowe we współpracy z prof. Hooperem z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, których wyniki były przedstawiane przez Michała na krajowych finałach Europejskiego Konkursu Młodych Naukowców (EUCYS). Natomiast jego dwuletnia praca naukowa w Instytucie Nielsa Bohra w Kopenhadze realizowana we współpracy z Uniwersytetem Princeton zaowocowała pracą zgłoszoną do publikacji w recenzowanym czasopiśmie, której Michał jest pierwszym autorem.

Michał zajmował się również z zaangażowaniem działalnością edukacyjną. Jest założycielem i głównym prowadzącym ogólnodostępnego kanału YouTube „Internetowe Koło Chemiczne”, na którym przez dwa lata uczył rozwiązywać zadania olimpijskie uczniów biorących wraz z nim udział w Olimpiadzie Chemicznej. Nie zaniedbywał też aktywności fizycznej – brał udział w biegach miejskich i górskich (m.in. biegu na Kasprowy).

 – Pomimo tak wielu aktywności, Michał bardzo przykładał się do nauki w szkole, osiągając co roku bardzo wysoką średnią ocen. Wyniki jego wszystkich egzaminów maturalnych (w tym języka polskiego) znajdują się w 100. centylu. Został wyróżniony wieloma krajowymi i międzynarodowymi nagrodami, wyróżnieniami i stypendiami – wylicza V Liceum

Otrzymał oferty studiów i stypendiów od: Harvard University, University of Cambridge, Massachusetts Institute of Technology (MIT) I California Institute of Technology (Caltech). Zdecydował się na studia na MIT.

Najnowsze

Co w Krakowie