Wielka szansa dla obcokrajowców w Krakowie! Czy z niej skorzystają?

fot. Pixabay

– Rok temu w Budżecie Obywatelskim zagłosowałam na projekty dotyczące uporządkowania śmieci i renowacji ogrodu przy ul. Krupniczej. W tym roku również oddam głos – zapewnia Ukrainka Luibov Orel. – W moim rodzinnym mieście nie ma projektów podobnych do Budżetu Obywatelskiego, ale w Krakowie na pewno zagłosuję – dodaje jej rodaczka Lilia Bilyk. W tym roku krakowski Budżet Obywatelski jeszcze bardziej otwiera się na obcokrajowców.

Niektórzy w naszym mieście są od kilku miesięcy, inni spędzili tu znaczną część życia. Wszyscy mają jednak swoje potrzeby, spostrzeżenia, a także chęć zmieniania rzeczywistości.

Zapytaliśmy obcokrajowców mieszkających w Krakowie, co myślą o Budżecie Obywatelskim, a poniżej przygotowaliśmy dla nich informacje o spotkaniach oraz maratonie pisania projektów.

Liubov Orel:

W Krakowie mieszka sporo Ukraińców, którzy mogą zaangażować się w życie miasta. Wielu z nich wynajmuje tu mieszkania i mieszka z dziećmi. Mogą napisać projekty, które pomogą im ułatwić i umilić życie, np. nowy plac zabaw w okolicy, ścieżki rowerowe czy parki.

Z kolei osoby, które nie składają własnych wniosków mogą zapoznać się z projektami innych i dowiedzieć się, co dzieje się w mieście. Mogą też dołączyć się do pomysłów innych osób i działać na zasadzie wolontariatu.

O istnieniu Budżetu Obywatelskiego dowiedziałam się w zeszłym roku z mojej pracy w Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej U-Work. Mieszkam na Kazimierzu i zagłosowałam na projekty dotyczące uporządkowania śmieci i renowacji ogrodu w Centrum Młodzieży im. Henryka Jordana przy ul. Krupniczej. W tym roku również będę głosować. Zobaczymy jakie będą projekty i co mi się spodoba.

W niektórych ukraińskich miastach jest coś podobnego do Budżetu Obywatelskiego. Działa to na takiej zasadzie, że mieszkańcy mogą się włączyć w dzielenie środków na poszczególne sprawy. Takie programy są w większych miastach, ale to się coraz bardziej poszerza. Miasteczka i wsie na Ukrainie mogłyby przygotować taką inicjatywę, by polepszyć życie mieszkańców.

Lilia Bilyk:

Większość Ukraińców w Krakowie nie czuje się tak samo jak w domu. Takie projekty pomagają we wspieraniu migrantów i obcokrajowców, którzy tutaj mieszkają.

O Budżecie Obywatelskim dowiedziałam się z pracy w Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej U-Work. Projekty pomagają w komunikacji z Ukraińcami i Polakami, którzy przychodzą do fundacji na spotkania informacyjne czy szukają pomocy w pisaniu wniosków. Pomaga to nam poczuć, że mamy głos i czujemy się bardziej pewnie siebie.

W moim rodzinnym mieście nie ma Budżetu Obywatelskiego. Mamy projekty dla młodzieży, która zgłasza pomysły na wygląd miasta np. wybudowanie skateparku. Nie zawsze to się jednak udaje. Jest to bardziej inicjatywa grup młodzieżowych, które same przychodzą do urzędów i zgłaszają swoje pomysły.

W tym roku na pewno zagłosuję w Budżecie Obywatelskim. Potrzebujemy czegoś w rodzaju Centrum Wielokulturowości. Jeżeli coś takiego się znajdzie w projektach, to chętnie oddam głos na ten pomysł.

Spotkania i maratony pisania projektów dla obcokrajowców

8 maja 2019 r. w godz. 17-19 w Punkcie Informacyjnym dla Obcokrajowców przy ul. Batorego 2/28 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące Budżetu Obywatelskiego w Krakowie.

  • On 8 May 2019, at 17:00-19:00 at the Information Point for Foreigners at 2/28 Batory Street, take place an information meeting on the Civic Budget in Krakow.
  • 8 мая 2019 года, в 17:00-19:00 в Информационном Пункте для иностранцев по вул.Batorego 2/28 состоится информационная встреча по вопросам Гражданского бюджета в Кракове.
  • 8 травня 2019 року, о 17:00-19:00 в Інформаційному Пункті для іноземців по вул.Batorego  2/28 відбудеться інформаційна зустріч з питань Цивільного бюджету в Кракові.

Z kolei 22 maja (godz. 17-19) odbędzie się maraton pisania projektów w Punkcie Informacyjnym Dla Obcokrajowców przy ul. Batorego 2/28

  • On 22 May 2019, at 17:00-19:00 in the Information Point for Foreigners at 2/28 Batory Street, take place a marathon of writing applications to the Civic Budget in Krakow.
  • 22 мая 2019 г., 17:00-19:00 в Информационном Пункте для иностранцев по вул.Batorego 2/28 состоится марафон написания заявок в Гражданский бюджет Кракова.
  • 22 травня 2019 р., 17:00-19:00 в Інформаційному Пункті для іноземців по вул.Batorego 2/28  відбудеться марафон написання заявок до Цивільного бюджет Кракова.

Zobacz także