Wielkanocne paczki dla kombatantów i wdów

W sobotę, 9 kwietnia 2022, do drzwi kombatantów i wdów mieszkających w Małopolsce zapukali wolontariusze. Mieli ze sobą specjalnie przygotowane paczki żywnościowe, posiłki świąteczne oraz środki ochrony osobistej.

Już po raz czwarty odbyła się akcja „Wielkanocna paczka pamięci dla małopolskiego Kombatanta”. To projekt z zakresu pomocy społecznej realizowany przez Stowarzyszenie Odra-Niemen – Oddział Małopolski ze środków wojewody małopolskiego przy udziale Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu. Partnerami akcji są: wojewoda małopolski Łukasz Kmita, 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej, Wojewódzki Sztab Wojskowy w Krakowie i Służba Więzienna w Krakowie.

– Niedawno został rozstrzygnięty pierwszy w tym roku otwarty konkurs Wojewody Małopolskiego dla organizacji pozarządowych na realizację wybranych zadań z zakresu pomocy społecznej. Dotację otrzymało 30 podmiotów. Wśród projektów, do których trafiło dofinansowanie, jest m.in. „Wielkanocna paczka pamięci dla małopolskiego Kombatanta”. To cykliczne już przedsięwzięcie Stowarzyszenia Odra-Niemen – Oddziału Małopolskiego ma szczególny wymiar. Te gesty pamięci są niezwykle istotne dla Kombatantów, szczególnie w okresie Świąt. Pokazuje w ten sposób nie tylko to, że o nich pamiętamy, ale wyrażamy wdzięczność za ich wierność ideałom i zaangażowanie w walkę o wolność naszej Ojczyzny. Niezwykle ważne jest to, że te działania są inicjowane przez ludzi młodych, bo to oznacza, że trwają też ideały, w które wierzyli i wierzą Kombatanci – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Jako młode pokolenie czujemy się w obowiązku dbać i troszczyć się o naszych kombatantów. Już po raz czwarty z okazji zbliżających się Świąt odwiedzamy naszych Bohaterów. Z miesiąca na miesiąc są oni coraz starsi i słabsi. Ciężko im na dłużej wyjść z domu, dlatego tak ważne jest, żeby o nich nie zapomnieć i odwiedzić ich przed Świętami. Ta paczka to tylko symbol, bo najważniejsza jest pamięć. Sztafeta pokoleń trwa, a dbałość o naszych kombatantów jest naszym obowiązkiem. Paczki zawierają m.in.: słodycze, kawę i herbatę, wędliny, ciasta, konserwy, makarony, mąkę, cukier, owoce, baranka wielkanocnego i życzenia świąteczne – mówi Tomasz Konturek, który z ramienia małopolskiego oddziału Stowarzyszenie Odra-Niemen koordynuje akcję w województwie małopolskim.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie