Wielki mistrz zagra w Krakowie! „Gwarantuje dobrą zabawę i głębokie wzruszenia”

Dove Bongartz / wikimedia

Po raz pierwszy w Krakowie! David Garrett, światowej klasy skrzypek, jeden z najwybitniejszych artystów młodego pokolenia, wystąpi w październiku w Krakowie.  

Ten 36-letni artysta, mający miliony fanów na całym świecie 25 października 2017 r. rozpocznie swoją trasę koncertową po Polsce. Występ w Krakowie będzie pierwszym z trzech zaplanowanych pokazów. Kolejne odbędą się w Warszawie (26.10.2017) i Gdańsku (27.10.2017).

To wydarzenie, będzie nie lada gratką dla miłośników muzyki popowej i klasycznej, ponieważ  David w nietuzinkowy sposób potrafi łączyć ze sobą i interpretować różne gatunki muzyczne. W jego repertuarze znajdują się utwory takich sław jak Nirvana, Metallica, Led Zeppelin, Michael Jackson czy Prince i U2. Garrett przedstawia je na scenie, przeplatając kompozycjami muzyków klasycznych takich jak A. Vivaldi, L. Beethoven  czy P. Czajkowski. Będzie to druga jego wizyta w Polsce, po ubiegłorocznym koncercie w Atlas Arenie w Łodzi.    

Jest muzycznym pionierem ­- odczarowuje hermetyczny i często błędnie postrzegany jako „sztywny” i nudny świat muzyki poważnej. Postawił sobie za zadanie przybliżenie jej młodemu pokoleniu słuchaczy. Gra muzykę klasyczną, ale również lżejsze kawałki w wersji symfonicznej. Występuje na europejskich i światowych scenach muzycznych. Bilety na te wyjątkowe spektakle rozchodzą się z niemal rocznym wyprzedzeniem, a płyty sprzedają się w milionach egzemplarzy. Jego muzyka łączy pokolenia, doświadczyli tego widzowie na scenach min. Berlina, Wiednia, Pragi, Bazylei, Rzymu, Paryża, St. Petersburga, Moskwy, Dubaju, Izraela czy nawet Meksyku. W tym roku świadkami tego widowiska będą również widzowie z Krakowa.

Autorka tekstu podczas spotkania z Davidem Garrettem w Warszawie / fot. archiwum / David Garett Fanklub Polska

 

Zagra razem ze swoim zespołem 3 koncerty promujące jego ostatnią płytę „Explosive”. Znajdujące się na niej kawałki to eksperyment artysty z muzyką elektroniczną, w której bazą i podstawą jest muzyka klasyczna. Są tam interpretacje współczesnych hitów (Ed’a Sheerana, Eminema, Davida Guetty, Metalliki) i utwory skomponowane lub zaaranżowane przez samego Davida. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie – na płycie i koncercie, bo dzięki charyzmie i wirtuozerii Garretta,  to gwarancja  dobrej zabawy i możliwość przeżycia głębszych wzruszeń.

Warto wspomnieć, że swoją przygodę z muzyką artysta rozpoczął w wieku 4 lat. Rok później został laureatem pierwszej nagrody w konkursie muzycznym, a od siódmego roku życia regularnie występował przed publicznością. W tamtym okresie pobierał lekcje u znanej skrzypaczki polskiego pokolenia Idy Haendel. Była jego mentorką i pedagogiem, która tak wspomina wrażenie, jakie wywarł na niej 9-letni David podczas ich pierwszego spotkania „Kiedy stanął i zaczął grać Czajkowskiego, wszyscy obecni przysiedli z wrażenia. Dźwięk, jaki wydobywał, wyczucie muzyki było tak dojrzałe że trudno było uwierzyć, że ma się przed sobą jedynie dziecko”.

Kilka dni temu David Garrett odwiedził Warszawę / fot. archiwum / David Garrett Fanklub Polska

Niezwykły talent, nauka i ciężka praca zaczęły przynosić rezultaty. Pierwszy koncert sceniczny Garretta w roli solisty miał miejsce w 1991 r. z Filharmonikami Hamburskimi. Jego talent dostrzegł światowej sławy dyrygent i skrzypek Zubin Mehta, który otoczył opieką trzynastoletniego chłopca, otwierając mu drogę do wielu prestiżowych scen. W tym czasie Garrett podpisał kontrakt z czołową wytwórnią płytową Deutsche Grammophon. To był początek fascynującej kariery młodego wirtuoza. W wieku 13 lat otrzymał pierwsze skrzypce Stradivariusa od ówczesnego prezydenta Niemiec.  

Po maturze przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie rozpoczął naukę w słynnej Juilliard School Of Music studiując pod okiem słynnego skrzypka Itzhaka Perlmana. Okres studiów w Juilliard School był dla Garretta czasem odnajdywania siebie i swojej drogi jako skrzypka i showmena. Obecnie gra na skrzypcach A.Stradivariusa z 1716r. Doszedł do szczytu list przebojów w Azji, Europie i USA zdobywając liczne nagrody za sprzedaż płyt, w tym pięciokrotnie Echo Klassik za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki klasycznej. Tegoroczna nagroda Frankfurter Music Prize ma dla niego wyjątkowe znaczenie, ponieważ  został doceniony za szczególny wkład w świat muzyki i kultury oraz za propagowanie muzyki klasycznej wśród młodego pokolenia słuchaczy.

Do tej pory nagrał 12 albumów studyjnych z muzyką klasyczną i kilka z muzyką rozrywkową , w tym „Rock Symphonies”, sprzedany w milionach egzemplarzy.

Patrycja Gil (David Garett Fanklub Polska)

Zdjęcie tytułowe: Dove Bongartz / wikimedia

Zobacz także