Wiemy, czym zajmą się radni na środowej sesji. Koronawirus zdominuje debatę?

Rada Miasta Krakowa

Stan finansów miasta, kilka planów zagospodarowania przestrzennego, sprzedaż mieszkań komunalnych lokatorom i wystawienie kilku mieszkań na przetarg, przekształcenia kilku szkół, Zakrzówek, Budżet Obywatelski i opłaty za śmieci – to najważniejsze tematy środowej sesji Rady Miasta Krakowa. Ale debatę najprawdopodobniej i tak zdominuje koronawirus.

W najbliższą środę odbędzie pierwsza zwyczajna sesja Rady Miasta zwołana w trakcie epidemii koronawirusa. Dwie poprzednie były nadzwyczajne, zwoływano je na wniosek prezydenta. Teraz w porządku obrad są nie tylko sprawy uznawane za pilne przez prezydenta, ale także projekty, których rozpatrzenia domagają się radni. Nic więc dziwnego, że plan sesji ma ponad 70 punktów.

Finanse po koronawirusie

Ale koronawirus i tak może zdominować środową sesję. Pierwszym punktem obrad jest stan finansów miasta. Radni oczekują przedstawia danych o wpływach do budżetu w marcu, a zwłaszcza w kwietniu. Te dane mogą dać wyobrażenie, jak wielkie straty poniesie budżet miasta z powodu epidemii.

W porządku obrad jest też kilka rezolucji dotyczących działań mających zmniejszyć negatywne skutki epidemii. Przyjazny Kraków chce zaapelować do rządu, by przedłużył terminy ważności pozwoleń na budowę. Chodzi o to, by w przypadku inwestycji odłożonych w czasie z powodu konieczności wydania pieniędzy na walkę z epidemią i jej skutkami, nie przepadły uzyskane już decyzje i by nie trzeba było się o nie starać od nowa. Radni PiS chcą, by prezydent Krakowa podjął nadzwyczajne działania na czas epidemii. A klub Platforma Nowoczesna Koalicja Obywatelska zamierza apelować do prezydenta o szczególne działania na rzecz branży turystycznej.

Plany i mieszkania

Najwięcej projektów uchwał dotyczy mieszkań komunalnych. Dominują decyzje o odstąpieniu od żądania zwrotu bonifikaty, udzielonej przy ich sprzedaży. Wiele osób nie dopełniło wszystkich formalności, które były warunkiem przyznania ulgi przy wykupie mieszkania od gminy. Teraz te zaległości są załatwiane, po myśli mieszkańców – by nie musieli zwracać miastu pieniędzy. Druga grupa to projekty uchwał o sprzedaży mieszkań komunalnych z inną niż zwyczajową bonifikatą dla lokatora. A trzecia – uchwały o wystawieniu kilku mieszkań gminnych pod młotek, które będzie mógł kupić każdy. O ile wygra przetarg.

Tradycyjnie już na sesji jest sporo uchwał dotyczących planów zagospodarowania. Tym razem to obszary Malborska, Mazowiecka, Nowohucka (rejon koncentracji usług) i Ruszcza Północ. Ale sporządzenia kolejnych planów będą domagać się także radni. Chodzi o tereny: Krowodrza – Zachód, Krowodrza – Wschód, Cichy Kącik, Ruczaj Zaborze, a także Zakrzówek.

Co z podwyżkami opłat za śmieci?

Na uwagę zasługują też rezolucje dotyczące Budżetu Obywatelskiego i zasad gospodarowania odpadami. Pierwszą przygotowali radni Platformy Nowoczesnej Koalicji Obywatelskiej, drugą – Przyjaznego Krakowa.

W sprawie Budżetu Obywatelskiego chodzi o to, by przywrócić możliwość zgłaszania do niego zadań, których nie da się zrealizować w ciągu jednego roku. Radni zaapelują, bo odpowiednią zmianę wprowadzić do ustawy o samorządzie gminnym.

Rezolucja dotycząca śmieci może uratować krakowian przed drastycznymi podwyżkami opłat. Radni zwrócą się do rządu, Sejmu i ministra klimatu, by zezwolił na segregację odpadów na trzy frakcje (a nie jak nakazują obecne przepisy – na cztery). Takie rozwiązanie zmniejszałoby koszty zbiórki i wywozu śmieci, a tym samym mieszkańcy mogliby płacić mniej. Taki postulat zgłaszał już premierowi prezydent Krakowa. Przypomnijmy, że ciągle wisi nad nami drastyczna podwyżka opłat za śmieci spowodowana właśnie wprowadzenie segregacji na 4 frakcje.

Cały porządek najbliższej sesji Rady Miasta Krakowa – https://www.bip.krakow.pl/?dok_id=103304&sub=porzadek_obrad

Obrady w kilku salach

Środowa sesja zostanie zorganizowana podobnie jak poprzednia. Radni będą siedzieć w kilku salach. Wszystkie miejsca radnych oznaczone będą imiennie. Materiały podczas sesji będą do radnych wysyłane ma skrzynki e-mail. Do dyspozycji radnych będą: rękawiczki, maseczki, płyny do dezynfekcji rąk oraz nasączone ściereczki do czyszczenia i dezynfekcji.

GS

Zobacz także