Wiemy, kto będzie nowym marszałkiem z PiS! Oni będą rządzić Małopolską

Rafał Bochenek, były rzecznik rządu Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego zostanie marszałkiem województwa małopolskiego – dowiedział się nieoficjalnie KRKnews. Jak twierdzą warszawscy politycy PiS, Bochenek jest najpoważniejszym kandydatem do objęcia tego stanowiska. To najbardziej prawdopodobny scenariusz. I to dopiero początek zmian w Małopolsce.

Prawo i Sprawiedliwość zdominowało wybory w naszym województwie i będzie samodzielnie rządzić w sejmiku. Już wczoraj podawaliśmy nieoficjalne wyniki głosowania, z którymi możecie zapoznać się tutaj.

Porażka Wspólnej Małopolski

Do tej pory w Małopolsce rządziła koalicja PO – PSL, ale teraz partie te przegrały z kretesem. A wszystko między innymi przez projekt Wspólna Małopolska. Komitet ten w największym stopniu przyczynił się do przegranej PO, bo odebrał tej partii głosy, co ostatecznie i tak nie przełożyło się na mandaty.

Z naszych wyliczeń wynika, że gdyby głosy te zostały oddane na Koalicję Obywatelską, wówczas koalicja KO – PSL uzyskałaby 20 mandatów (przy 19 PiS-u) i to ona nadal rządziłaby w Małopolsce.

32-letni marszałek

Z informacji, do których dotarł KRKnews wynika, że obecnego marszałka Jacka Krupę (PO, jeden z twórców Wspólnej Małopolski) na stanowisku zastąpi Rafał Bochenek (PiS). Polityk już od kilku tygodni typowany był do objęcia tej funkcji, a jego znakomity wynik w wyborach (powiaty: wielicki, proszowicki, krakowski, miechowski) pozwoli mu postawić kropkę nad i. – Nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej – mówi nam działacz PiS-u.

Posted by Rafał Bochenek on Wednesday, September 19, 2018

Bochenek to bliski współpracownik Beaty Szydło i były rzecznik rządu. Z wykształcenia prawnik. Ukończył Uniwersytet Jagielloński. Pracował jako prezenter pogody w TVP Kraków. W 2015 brał udział w kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy, prowadząc jego konwencje wyborcze i wieczory wyborcze. Ma… 32 lata!

– Wiek akurat nie jestem problemem. Ważniejsze są poglądy i pomysły na Małopolskę – komentuje Grzegorz Lipiec (PO), obecny członek zarządu województwa. – Nie znam dokonań samorządowych Bochenka, co może utrudniać mu funkcjonowanie – dodaje Lipiec w rozmowie z KRKnews.

Kto wicemarszałkiem?

Zmiany szykują się także na stanowiskach wicemarszałków oraz w zarządzie województwa.

Z naszych informacji wynika, że wicemarszałkami zostaną Tomasz Urynowicz (Polska Razem Jarosława Gowina), który tuż przed wyborami zamienił klub PO na PiS oraz Marek Wierzba (Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro). Wybór polityków z tych właśnie partii zakłada bowiem umowa koalicyjna Zjednoczonej Prawicy. Zastąpią oni Wojciecha Kozaka i Stanisława Sorysa. 

Z kolei w zarządzie województwa zasiądą Grzegorz Biedroń i Anna Pieczarka, która osiągnęła znakomity wynik w wyborach – zdobyła około 65 tysięcy głosów). Obecnie zarząd tworzą Grzegorz Lipiec (zostanie posłem) i Leszek Zegzda (przegrał wybory na prezydenta Nowego Sącza).

Przewodniczącym sejmiku ma zostać Wojciech Grzeszek.

Oni będą rządzić Małopolską:

Marszałek: Rafał Bochenek

Wicemarszałkowie: Tomasz Urynowicz, Marek Wierzba

Członkowie Zarządu: Grzegorz Biedroń, Anna Pieczarka

Przewodniczący Sejmiku: Wojciech Grzeszek

Jest też drugi, choć znacznie mniej prawdopodobny scenariusz. Jeżeli posadę starci minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, naturalne jest, że to on, a nie Bochenek, stanie na czele nowych władz Małopolski. Będzie to także oznaczać całkowicie nowy układ personalny, bo polityk prawdopodobnie ściągnie do pracy ludzi ze spółek kolejowych.

Zmiany we władzach Małopolski oznaczają także wielkie roszady w samym urzędzie, gdzie zapewne powstanie nowa struktura, a co za tym idzie możemy się spodziewać nowych dyrektorów i kierowników poszczególnych departamentów. Szykują się też poważne zmiany w spółkach wojewódzkich.

(lm)

Zobacz także:

TYLKO U NAS! PiS będzie rządził w Sejmiku Województwa Małopolskiego!

Najnowsze

Co w Krakowie