Wisła Kraków oficjalnie organizacją pożytku publicznego

Wisła Kraków uzyskała status organizacji pożytku publicznego. Wszystko za sprawą działającej w  strukturach klubu Fundacji. Od teraz każdy kibic Białej Gwiazdy będzie mógł przekazać 1,5 proc. swojego podatku na działalność organizacji, która sprawuje pieczę m.in. nad funkcjonowaniem całej Akademii Wisły Kraków czy innych klubowych sekcji.

Wisła Kraków przekazał w mediach społecznościowych, że uzyskała statut organizacji pożytku publicznego. Było to możliwe dzięki powołanej w czerwcu 2020 roku Fundacji Wisły Kraków. 

Na jej czele stanęli dyrektor Akademii Wisły Kraków Krzysztof Kołaczyk, a także najważniejsze osoby w ówczesnych strukturach Spółki Akcyjnej – Jarosław Królewski (obecny prezes Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków SA, a także Beneficjent Rzeczywisty Fundacji Wisły Kraków), Jakub Błaszczykowski oraz Tomasz Jażdżyński, jako główni udziałowcy Klubu zostali Radą Fundacji.

Przez ostatnie półtora roku władze Fundacji starały się o przyznanie jej statusu organizacji pożytku publicznego, co umożliwiłoby kolejny krok w rozwoju całego klubu. Starania zakończyły się sukcesem i decyzją Sądu Rejonowego Kraków – Śródmieście – od poniedziałku 13 listopada Fundacja Wisły Kraków może się pochwalić takim mianem.

Do statutowych zadań Fundacji należy przede wszystkim zarządzanie Akademią Wisły Kraków, w tym opieka nad młodymi zawodnikami czy organizacja obozów i turniejów takich, jak m.in. Turniej im. Adama Grabki, „Talent Day” czy „Wisła Summer Camp”.

Fundacja pod swoimi skrzydłami ma również wszystkie sekcje Białej Gwiazdy, w tym sekcje kobiecą, która rozwija się w bardzo dynamicznym tempie – na szczeblach młodzieżowych, a także seniorskich. W ostatnich dwóch latach nowo powstała drużyna dokonała dwóch awansów – z V ligi do IV w sezonie 2021/2022 oraz z IV do III w sezonie 2022/2023.  – Aktualnie dziewczyny zajmują drugie miejsce w tabeli po rundzie jesiennej, mając bilans 10 zwycięstw i 1 porażki – identyczny jak lider grupy IV – informuje Wisła Kraków. 

Fundacja Wisły Kraków zajmuje się również prowadzeniem Niepublicznej Szkoły Mistrzostwa Sportowego im. Tadeusza Łopuszańskiego. Jej działalność jest ściśle powiązana z klubową Akademią, albowiem uczniowie prowadzonych klas są jednocześnie zawodnikami drużyn U-14, U-15 oraz U-16.

Z pracy Akademii czerpie również pierwsza drużyna Białej Gwiazdy – podstawowym zawodnikiem zespołu Radosława Sobolewskiego jest Kacper Duda, a mocno do składu pukają w ostatnim czasie Jakub Krzyżanowski i Kamil Broda, którzy mają za sobą już pierwsze występy.

Jednocześnie Wisła zachęca swoich kibiców do przekazania 1.5 proc. podatku na rzecz klubu.  –  Wniosek o przekazanie 1.5 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego uwzględniony jest w zeznaniu podatkowym, w formularzu PIT-11. Tym samym wystarczy wpisać numer KRS Fundacji (0000846993) i wysokość kwoty, jaką chcesz dla niej przekazać. Warto pamiętać, że nie może ona przekraczać 1.5 proc. podatku należnego po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół – wyjaśnia klub. 

Patrycja Bliska 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie