Władysław Kosiniak-Kamysz w Krakowie: „Rozpoczynamy budowę Instytutu Wojskowego na bazie 5. Wojskowego Szpitala Klinicznego”

– 5. Wojskowy Szpital Kliniczny wymaga przebudowy i ona się rozpoczęła w poprzedniej kadencji, my ją przyspieszamy. Bardzo ważne jest to, żebyśmy zbudowali tutaj silny ośrodek medyczny pod względem klinicznym, ale również pod względem naukowym. Dlatego podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu budowy instytutu na bazie 5. Wojskowego Szpitala Klinicznego  -zapowiedział w Krakowie wicepremier i szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz.

W piątek  wicepremier, minister obrony narodowej spotkał się z kadrą i pracownikami 5. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Krakowie. Podczas spotkania z kadrą zarządzającą szpitalem i pracownikami szef MON nakreślił także główne założenia tworzenia wojsk medycznych oraz zmian w wojskowej służbie zdrowia.

 – Nieprzypadkowo o wyzwaniach stojących dziś przed medycyną wojskową rozmawiamy w Krakowie, gdzie mam nadzieję już niebawem powstanie drugi po Warszawie Wojskowy Instytut Medyczny – mówił szef MON.

–  Chciałbym, żeby na wzór kanadyjski, brytyjski, francuski czy amerykański, oczywiście zachowując odpowiednią proporcję i nasze możliwości, żeby nasze wojska medyczne, komponent wojsk medycznych, oddział szybkiego rozmieszczenia, szybkiego reagowania, mógł w ciągu 24 godzin pojawić się w każdym zakątku świata. (…) Wojska medyczne mogą stać się symbolem polskiego zaangażowania w różne działania poza granicami kraju. Potrzebujemy takiej nie tylko wizytówki, ale skutecznego oddziaływania. Bardzo ważne jest nabywanie umiejętności i korzystanie z doświadczeń. Wojna na Ukrainie to jest wielka tragedia, to jest dramat rodzin, jeżeli bomby lecą na przedszkola, żłobki, szpitale. Nigdy nie wolno przejść do porządku dziennego. To jest nasza cywilizacja, która od lat opowiada się właśnie po stronie pokoju – zaznaczył wicepremier W. Kosiniak – Kamysz.

Prace mające na celu przygotowanie przekształcenie 5. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w państwowy instytut badawczy już ruszyły.

– Mamy czas do końca roku – informuje dr hab. n. med. Bartłomiej Guzik, prof. UJ, p. o. dyrektora szpitala wojskowego w Krakowie – Stworzenie w Krakowie Wojskowego Instytutu Medycznego to dla nas wyzwanie i szansa na rozwój. Będziemy bowiem aktywnie uczestniczyć w procesie szkolenia lekarzy wojskowych budując jednocześnie system obronności kraju.

Czasu nie ma za wiele. Kraków ma być gotowy do przekształcenie pod koniec tego roku. Na szczęście są dobre wzorce. Krakowski szpital wojskowy, jak zapewnia prof. Guzik będzie korzystał w tej kwestii z doświadczenia zarówno WIM w Warszawie jak i ze wsparcia Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia MON.

Szpital wojskowy przy ul. Wrocławskiej, zwłaszcza po przeprowadzce Szpitala Uniwersyteckiego do Prokocimia stał się ważnym elementem krakowskiej służby zdrowia w centrum miasta. – Liczba pacjentów, którzy trafiają do nas na SOR wzrosła 3-krotnie – tłumaczy dyr. Guzik – Tylko w ubiegłym roku przyjęliśmy na SOR prawie 30 tysięcy osób.

Stąd także konieczność rozwoju. Szpital już teraz może się pochwalić nowatorskimi rozwiązaniami dotyczącymi opieki nad pacjentami. Klinika Intensywnej Terapii i Anestezjologii prowadzi właśnie pilotażowy program dotyczący kompleksowej opieki okołooperacyjnej. Chorzy przed zabiegiem oceniani są pod kątem ryzyka okołozabiegowego i optymalizacji leczenia w Poradni Anestezjologicznej i Poradni Chirurgicznej.

Od końca 2022 roku trwa budowa nowego bloku operacyjnego. Budynek będzie liczył 27 tys. mkw. powierzchni. Wartość kontraktu to 367,5 mln zł. Termin zakończenia robót planowany jest na koniec listopada 2026 roku. Inwestycja polega na budowie nowego budynku zintegrowanego bloku operacyjnego (ZBO) połączonego z istniejącym budynkiem nr 4 oraz nowym budynkiem łącznika (P), który pośrednio łączy budynek ZBO z istniejącymi budynkami nr 7 i 8. Powierzchnia użytkowa nowego obiektu wyniesie 27,1 tys. mkw., kubatura – 137,7 tys. m sześc.

fot. MON 

Patrycja Bliska 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie