Wojewoda uchylił zakaz prezentowania drastycznych treści na ulicach, Rada Miasta złoży skargę do sądu

Fot. Screen facebook Rady Miasta Krakowa

Na sesji Rady Miasta Krakowa 13 stycznia radni zajmą się skargą na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody małopolskiego, uchylające zakaz prezentowania drastycznych treści na ulicach miasta i w przestrzeni publicznej. – To nie jest spór personalny ani polityczny z wojewodą, chodzi nam o wykładnię prawną i ewentualne wskazówki, jak zmienić naszą uchwałę – powiedział przewodniczący Rady Miasta Dominik Jaśkowiec.

Jak już informowaliśmy, wojewoda małopolski Łukasz Kmita uchylił zakaz eksponowania drastycznych treści w przestrzeni publicznej, który radni uchwalili w listopadzie. Ale teraz Rada Miasta najprawdopodobniej zaskarży decyzję wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Projekt uchwały w sprawie skargi zainicjował przewodniczący rady Dominik Jaśkowiec.

Jak poinformował przewodniczący RMK, na przygotowanie skargi zdecydował się po konsultacjach z radcami prawnymi, którzy stwierdzili, że Rada Miasta mogła przyjąć zakaz eksponowania drastycznych treści. – Dostrzegamy, że jest pewna słabość w zakresie karania za łamanie tego zakazu, dlatego liczymy, że sąd rozwieje te wątpliwości – mówił Dominik Jaśkowiec na poniedziałkowej konferencji prasowej. – To nie jest atak personalny ani polityczny na wojewodę, chodzi o to, by treści drastyczne zniknęły z przestrzeni publicznej – zapewniał przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Konferencja prasowa Przewodniczacego RMK Dominika Jaśkowca

Posted by Rada Miasta Krakowa – Strona Oficjalna on Monday, December 28, 2020

Radni zajmą się skargą na pierwszej sesji w 2021 roku – 13 stycznia. Wszystko wskazuje na to, że tak jak zakaz eksponowania drastycznych treści uzyskał większość, również skarga na decyzję o jego uchyleniu zostanie przegłosowana.

Wyrok Sądu Administracyjnego może skutkować uchyleniem decyzji wojewody, ale też uchyleniem uchwały rady. – Ten wyrok będziemy traktować jako wskazówkę do dalszych działań – powiedział Dominik Jaśkowiec. I wyraził nadzieję, że w uzasadnieniu sąd pokaże, co należy zrobić, by rada mogła zakazać eksponowania drastycznych treści zgodnie z prawem. Według przewodniczącego rady najbardziej prawdopodobny wariant po ewentualnym uchyleniu uchwały o zakazie (i podtrzymaniu decyzji wojewody) to przyjęcie nowej uchwały na innej postawie prawnej, np. na podstawie ustawy krajobrazowej (a nie jak teraz – przepisów porządkowych). – A jeśli i to nie będzie możliwe, to skierujemy wniosek do ustawodawcy o zmianę przepisów, by umożliwić przyjęcie uchwały zakazującej eksponowania treści drastycznych – stwierdził Dominik Jaśkowiec.

(GS)

Zobacz także