Wraca temat parku na terenach dawnego motelu Krak

Powraca temat powstania parku na terenach bo byłym motelu Krak. Na działce przy ulicy Radzikowskiego, władze Krakowa kilka lat temu zapowiedziały stworzenie parku. Przez brak pieniędzy i opieszałość w podejmowaniu decyzji, park nie powstał. Teraz Zarząd Zieleni Miejskiej zaprasza mieszkańców do wypowiedzenia się, jak ma wyglądać ten teren w przyszłości.

Według zapewnień miasta park miał być gotowy  w 2020 roku. Już w 2018 roku ZZM zaprezentował na spotkaniu z mieszańcami projekt koncepcyjny parku. Planowany park miał objąć część terenu po dawnym motelu Krak i jego kempingu. Łącznie ponad 3,5 hektara, na którym za ponad 8 mln złotych miała powstać plaża, plac zabaw, stanowisko do grillowania i postoju food trucków, boiska wielofunkcyjne i trybuny ziemne, ścianka wspinaczkowa, fontanna i pergola.

ZZM planował rozpoczęcie  budowę z początkiem 2019 roku, tak aby w roku 2020 park był gotowy. Na przeszkodzie stanęły pieniądze a właściciel ich brak. W międzyczasie zmieniła się koncepcja parku, ZZM próbował „odchudzić” projekt w poszukiwaniu oszczędności ale trwało to tak długo, że pozwolenie  na budowę wygasło. Jak do tego doszło? To proste. Wydane w lipcu 2018 roku pozwolenie na budowę właśnie wygasło ponieważ przez 3 lata nie wbito nawet symbolicznej łopaty w miejscu przyszłego parku, decyzja straciła ważność 9 sierpnia 2021 roku.

 

fot. krakow.pl/

Kiedy trwała burza medialna i przerzucanie się odpowiedzialnością kto zawinił, miasto  wystawiło na przetarg kilka działek w sąsiedztwie przyszłego parku. Za 35 mln 350 tys. zł  teren o powierzchni 1,6 hektara kupiła  firma Henniger Investment , która obok terenów po motelu wznosi Osiedle Wizjonerów. To wzbudziło niepokój mieszkańców, że podobny los czeka kolejne działki na tym obszarze, w tym te przeznaczone pod park. 

Zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Bronowice Małe – Rondo Ofiar Katynia”, teren, który był wystawiony na przetarg, jest przeznaczony pod zabudowę usługową – jak np. biurowce, hotele czy sklepy. Przeznaczenie uzupełniające to możliwość lokalizacji na tym terenie garaży podziemnych i naziemnych. Na całym obszarze objętym tym planem miejscowym obowiązuje zakaz lokalizacji obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tysięcy metrów kwadratowych.

Obecnie miasto przeznaczyło kwotę ponad 100 tys. zł na poprawę warunków korzystania z terenu przyszłego parku. Pojawiła się mała architektura, kosze na śmieci  a  teren został objęty stałym utrzymaniem. 

Tereny dawnego motelu Krak i plany ich zagospodarowania mają już długą historię. W połowie lat 90. ubiegłego wieku (za prezydentury Józefa Lassoty) nieruchomość przekazano bez przetargu spółce Forte. Gdy do władzy doszła Akcja Wyborcza Solidarność, prezydent Andrzej Gołaś wypowiedział umowę dzierżawcy. Teren wrócił do miasta już za prezydentury Jacka Majchrowskiego – po długich procesach sądowych. Na tym obszarze planowano m.in. budowę hipermarketu i biurowców, jakiś czas temu od strony torów kolejowych ruszyła zabudowa mieszkaniowa.

Spotkanie konsultacyjne dla mieszkańców odbędzie się w środę 07.09.2022 w godz. 17.00-19.00 w Parku Radzikowskiego (parku po Motelu Krak.)

(JS)

Najnowsze

Co w Krakowie