Wszystko co musisz wiedzieć o bonie turystycznym. Kto go dostanie? Jak go odebrać? Gdzie nim można zapłacić?

fot. pixabay.com

Bon turystyczny można aktywować od 1 sierpnia. Bon to 500 złotych, które można wydać na wakacje niepełnoletniego dziecka dziecka. Oto wszystko co musisz wiedzieć o bonie turystycznym. Kto go dostanie, jak go odebrać? Gdzie nim można zapłacić? Które firmy turystyczne będą przyjmować płatności bonem?

Od 1 sierpnia będzie można korzystać z bonu turystycznego. Świadczenie w wysokości 500 złotych przysługuje na każde niepełnoletnie dziecko. W przypadku dziecka niepełnosprawnego bon to 1000 złotych. Jak z niego skorzystać? Co trzeba zrobić, by go dostać? Gdzie będzie można nim płacić? Czy z bonu trzeba skorzystać w te wakacje? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o bonie turystycznym

Bon trzeba aktywować

Najważniejsza informacja – nie trzeba składać specjalnego wniosku o bon turystyczny. Ale bon turystyczny należy aktywować. Aktywacja odbywa się elektronicznie – za pośrednictwem serwisu PUE ZUS https://www.zus.pl/pl/pue.

Ale wcześniej trzeba założyć swój profil na PUE ZUS. Można to zrobić m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego lub bankowości elektronicznej.

Jak już będziemy mieć profil, trzeba się zalogować na PUE ZUS. Potem w zakładce „Ogólny”, w menu bocznym należy odszukać zakładkę „Polski Bon Turystyczny”. „Aby aktywować bon, musisz podać swój aktualny adres e‑mail oraz numer telefonu komórkowego. Bon można aktywować w dowolnym momencie np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami” – podaje ZUS.

Jak płacić bonem

„Gdy aktywujesz bon na PUE ZUS, otrzymasz e-mailem kod obsługi płatności (znajdziesz go również na PUE ZUS w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój Bon]). Ten kod podasz, gdy będziesz płacić za usługi (np. w recepcji hotelu). Następnie otrzymasz esemesem kod potwierdzający płatność. Musisz go podać osobie przyjmującej płatność” – informuje ZUS.

Polska Organizacja Turystyczna przedstawiła proces płatności w trzech krokach:
1. Podanie numeru bonu turystycznego – 16-cyfrowego numeru bonu przypisanego do uprawnionego i wykorzystywanego w kontaktach z podmiotami.
2. Potwierdzenie kodem obsługi płatności, który nadawany jest w momencie aktywacji bonu – kod otrzymywany będzie e-mailem, znany tylko uprawnionemu i będzie wykorzystywany i ujawniany w trakcie płatności.
3. Potwierdzenie kodem SMS – służy do potwierdzenia płatności realizowanej z użyciem bonu.

Gdzie zapłacimy bonem?

Jak informuje ZUS bonem można płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane w Polsce przez przedsiębiorców turystycznych oraz organizacje pożytku publicznego wpisane na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT). Taka lista będzie dostępna na stronie https://bonturystyczny.polska.travel/.

Nie trzeba wykorzystać bonu już w te wakacje. Aktywowany bon jest ważny do wiosny 2022 roku.

GS

Zobacz także