Wybory prezydenckie 2020. Miszalski: „Jestem przekonany, że Trzaskowski pokona Dudę” [nasz wywiad]

– Minęły trzy dni od ogłoszenia Rafała Trzaskowskiego kandydatem i we wszystkich sondażach jest na drugim miejscu, a jeszcze kampania się nie zaczęła. Oczywiście szanujemy wszystkich kontrkandydatów opozycyjnych, jednak jestem przekonany, że to Rafał będzie w drugiej turze. Mam nadzieję, że wtedy zostanie poparty przez kontrkandydatów – mówi w wywiadzie dla KRKnews.pl Aleksander Miszalski, poseł z Krakowa. 

W rozmowie z KRKnews.pl Aleksander Miszalski opowiada, dlaczego Małgorzata Kidawa-Błońska zrezygnowała z wyborów. Zdradzi także, jak będzie wyglądać kampania wyborcza Rafała Trzaskowskiego. 

KRKnews.pl: Czy zdradzi Pan kulisy rezygnacji Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z kandydowania na prezydenta?

Aleksander Miszalski: – Wszystko jest jasne i oficjalne, więc ciężko mówić o kulisach. Małgorzata Kidawa-Błońska jako pierwsza od samego początku wybuchu pandemii w marcu mówiła jasno i wyraźnie, że wybory w maju nie mogą się odbyć ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Polaków i niezachowanie zasad demokracji, czyli tajności i powszechności wyborów. Zapowiedziała, że w takich wyborach nie weźmie udziału i dzięki jej zdecydowanej postawie, Koalicji Obywatelskiej, parlamentarzystów i samorządowców, te wybory się nie odbyły, ale przez to Małgorzata Kidawa-Błońska tą deklaracją naraziła się na spadki poparcia.

Ciężko było wytłumaczyć wszystkim wyborcom, dlaczego nie kandyduje w maju, ale jeśli wybory odbędą się w innym terminie i będą demokratyczne, to będzie kandydować. Nie wszyscy to zrozumieli. Może zawiodła komunikacja, chociaż to komunikat ciężki do przetłumaczenia. Procedury wyborów, co jest zgodne lub niezgodne z Konstytucją, nie są łatwe do wytłumaczenia. W związku z tym postawiła wyżej wartości demokratyczne i zdrowie Polaków, czego inni kandydaci nie zrobili. Są nowe wybory i taka jej decyzja, że rezygnuje. Stąd nowy kandydat. Żadnych kulis nie ma.

Wszystko jest jasne i oficjalne, więc ciężko mówić o kulisach. Małgorzata Kidawa-Błońska jako pierwsza od samego początku wybuchu pandemii w marcu mówiła jasno i wyraźnie, że wybory w maju nie mogą się odbyć ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Polaków i niezachowanie zasad demokracji, czyli tajności i powszechności wyborów.

Według niektórych ta decyzja pokazuje, że Platforma Obywatelska chce za wszelką cenę zdobyć władzę i nie martwi się o zdrowie czy bezpieczeństwo Polaków.

– Jest właśnie wręcz na odwrót. W marcu i kwietniu mówiliśmy, że najważniejsze są demokracja i zdrowie. Jeśli nie będzie zmiany terminu, jeżeli wybory nie będą demokratyczne i powszechne, to Małgorzata Kidawa-Błońska nie startuje. Nie rozumiem tej tezy. Jest dokładnie odwrotnie. Potrafiliśmy poświęcić możliwość wygrania tych wyborów, bo zdrowie i bezpieczeństwo Polaków jest dla nas ważniejsze. Nasze zachowanie i wydarzenia przeczą tej tezie.

Łukasz Sęk i Aleksander Miszalski / fot. KRKnews.pl

Jak będzie wyglądać kampania wyborcza Rafała Trzaskowskiego?

– Mam nadzieję, że sytuacja pandemiczna w Polsce z każdym dniem będzie malała. Sami rządzący mówią, że gdyby nie zachorowania na Śląsku, to mielibyśmy tendencję spadkową. Oby tak się stało i ten wirus wkrótce będzie dla nas wspomnieniem. Wszędzie w Europie poza Wielką Brytanią są drastyczne spadki zachorowań, więc mam nadzieję, że to również będzie działo się w Polsce.

Jeszcze kampania się nie zaczęła, ale możemy zobaczyć jaką aktywnością wykazuje się Rafał Trzaskowski . Będą codziennie briefingi i konferencje. Myślę, że będzie jeździć po Polsce, by spotkać się z dziennikarzami. Może, jeśli pozwolą warunki bezpieczeństwa, to z mieszkańcami, którzy sami przychodzą na konferencje. Będzie bardzo aktywny – będą live’y, rozmowy i wywiady.

Potrafiliśmy poświęcić możliwość wygrania tych wyborów, bo zdrowie i bezpieczeństwo Polaków jest dla nas ważniejsze.

Czy Rafał Trzaskowski ma już program wyborczy?

– Jeszcze nie został w pełni ogłoszony. Na pierwszej konferencji programowej mówił, że pierwszą ustawą, którą podpisze, będzie zwiększenie finansowania służby zdrowia do 6% PKB, Mówił także o bardzo dużej roli samorządów. Jako prezydent Warszawy wie w jakiej sytuacji są obecnie samorządowcy. Trzaskowski wspominał o likwidacji nie tyle mediów publicznych, co likwidacji polityki i publicystyki w mediach publicznych, czyli TVP Info i wszelkie programy, które władza wykorzystuje do szkalowania przeciwników. To są pierwsze rzeczy, o których powiedział. Na pewno w toku kampanii będą wystawione kolejne punkty, bardziej szczegółowe.

Hanna Gronkiewicz-Waltz napisała, że nie wolno oddawać Warszawy komisarzowi. Co się stanie, gdy Trzaskowski zostanie prezydentem?

– Pani prezydent rzeczywiście popełniła taki wpis emocjonalny na koniec dnia, ale drugiego dnia się z tego wycofywała. Można zrozumieć, że jest emocjonalnie związana z Warszawą jako były prezydent I nie chciałaby nawet na trzy miesiące oddawać komisarzowi stolicy. Jeśli Rafał Trzaskowski wygra, to trzy miesiące będzie komisarz i będą rozpisane kolejne wybory. Nie będzie to miłe dla warszawiaków, ale w tym momencie Polska jest ważniejsza od Warszawy. To będzie dla Warszawy tylko sytuacja przejściowa.

Komarewicz – „Mistrz Cynizmu i Hipokryzji”. Jak Wam się podoba takie zaśmiecanie miasta?

Co łączy Rafała Trzaskowskiego z Krakowem?

– Związki rodzinne i Piwnica pod Baranami. Rodzice Rafała pochodzą z Krakowa. Był także posłem stąd. Bardzo dobrze go znam, jest świetnym człowiekiem. Bardzo inteligentnym, elokwentnym, wykształconym, zna biegle pięć języków obcych . Ma doświadczenie w administracji rządowej, ale także w parlamencie, europarlamencie i samorządzie. Ze świecą szukać tak dobrego kandydata.

Jest dobrym człowiekiem, pełnym energii i zapału. Takim normalnym, z którym można normalnie porozmawiać. Nasi wyborcy poczuli bardzo duży przypływ energii, gdy to on został kandydatem. To się da odczuć na każdym kroku. Jestem bardzo zadowolony, że tak się sytuacja skończyła. Jestem przekonany, że Rafał przejdzie do drugiej tury, ale także w drugiej turze pokona prezydenta Dudę.

Nie obawiacie się kontrkandydatów?

– Minęły trzy dni od ogłoszenia Rafała kandydatem i we wszystkich sondażach jest na drugim miejscu, a jeszcze kampania się nie zaczęła. Oczywiście szanujemy wszystkich kontrkandydatów opozycyjnych, jednak jestem przekonany, że to Rafał będzie drugiej turze. Mam nadzieję, że wtedy zostanie poparty przez kontrkandydatów.

Rozmawiała Justyna Słowikowska

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie