Wybory prezydenckie 2020. Pierwsze sondaże z Trzaskowskim. Wyniki? Dobre dla Dudy

Są już pierwsze sondaże kandydatów w wyborach prezydenckich uwzględniające Rafała Trzaskowskiego. W dwóch nowy kandydat Koalicji Obywatelskiej uzyskuje dużo lepsze wyniki niż w ostatnich tygodniach miała Małgorzata Kidawa-Błońska, ale i tak nie wystarcza mu to do drugiego miejsca. A do tego oba nowe sondaże dają Andrzejowi Dudzie zwycięstwo już w pierwszej turze. Ale już trzeci daje mu drugie miejsce i pokazuje, że konieczna będzie druga tura.

W sondażu przeprowadzonym w dniach 14-15 maja pracownię Estymator na zlecenie dorzeczy.pl. Andrzej Duda wygrywa w I turze wyborów prezydenckich z wynikiem 52,7 proc. Drugie miejsce zajmuje Władysław Kosiniak-Kamysz, na którego chce głosować 11,8 proc. Trzeci jest Szymon Hołownia z wynikiem 10,5 proc. Dopiero za nimi znalazł się Rafał Trzaskowski z poparciem 10,2 proc.

Ten sondaż pokazuje, że Nowy kandydat KO zabiera głosy liderowi PSL, który w porównaniu do poprzedniego badania stracił blisko 5 punktów procentowych.Traci także Robert Biedroń, więc pewnie część wyborców KO, którzy odeszli po słabnących wynikach Kidawy-Błońskiej wraca teraz do Rafała Trzaskowskiego. Niewielkie wzrosty poparcia odnotowali Szymon Hołownia i Krzysztof Bosak.

Jako pierwsza sondaż uwzględniający Rafała Trzaskowskiego przedstawiła już wczoraj telewizja TVN24. I w nim obecny prezydent mógłby liczyć na reelekcję już po pierwszej turze. Andrzeja Dudę popiera bowiem 51 proc. Drugie miejsce w tym badaniu zajmuje Szymon Hołownia z wynikiem 17 proc. Rafał Trzaskowski jest trzeci,zamierza na niego głosować 11 proc. Czwarte miejsce przypadło Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi, który może liczyć na 6 proc. głosów.

Najnowszy sondaż przeprowadziła pracownia United Survey na zlecenie stacji RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. I tu wyniki nie są już tak dobre dla obecnego prezydenta. Andrzej Duda może liczyć na 43,7 proc. Drugi – 14 proc. – jest Rafał Trzaskowski, s trzeci Szymon Hołownia z wynikiem 13,3 proc. Poparcie dla Władysława Kosiniaka-Kamysza to 9,8 proc.

GS

Wybory prezydenckie 2020. Platforma ratuje własną skórę i zwiększa szanse Andrzeja Dudy

Najnowsze

Co w Krakowie