Wyjątkowy wschód Słońca na kopcu Kraka. Tak Kraków powita lato

Już w najbliższy piątek, 21 czerwca po raz dwudziesty drugi Stowarzyszenie PODGORZE.PL zaprasza na Podgórskie Wschody Słońca na kopcu Kraka.

O 4.15 rano wszyscy uczestnicy będą mogli się przekonać czy prawdziwa jest legenda, że gdy o wschodzie słońca staniemy na kopcu Krakusa zobaczymy je wstające dokładnie nad kopcem Wandy – córki prześwietnego Księcia Kraka. Gdy tego samego dnia o zachodzie słońca udamy się na kopiec Wandy, zobaczymy senne słońce zachodzące nad kopcem Krakusa. Bo ponoć dwa te kopce to celtyckie znaki solarne…

To nawiązania do hipotez o historii kopców Wandy i Kraka, które łączą ich powstanie z obecnością na terenie Małopolski Celtów.

Dla uczestników przygotowane zostaną okolicznościowe certyfikaty oraz poczęstunek. Spotkanie odbędzie się bez względu na pogodę.

Kopiec Krakusa znajduje się na prawym brzegu Wisły, na wzniesieniu Krzemionek w dzielnicy Podgórze. Ma 16 m wysokości. Jak podaje Michał Rożek w „Przewodniku po zabytkach i kulturze Krakowa”, usypano go prawdopodobnie w VII w. i wedle legendy jest to mogiła legendarnego założyciela miasta i władcy, księcia Kraka.

Prowadzone przed II wojną światową badania archeologiczne doprowadziły do zbadania konstrukcji kopca, którą tworzy słup drewniany z porozstawianymi promieniście ścianami przegród wyplecionymi z wikliny. Między nimi była ubita ziemia i kamienie. Na szczycie rósł kiedyś rozłożysty dąb, co wskazywałoby na kultowy charakter kopca w czasach przedchrześcijańskich. W całym Krakowie znajdują się cztery kopce i pod tym względem miasto jest polskim rekordzistą. Najstarsze to kopce Krakusa i Wandy, młodszy i najbardziej popularny to kopiec Tadeusza Kościuszki, a najmłodszy i największy – kopiec Józefa Piłsudskiego.

A tak było rok temu:

Krakowianie tłumnie przywitali wyjątkowy wschód słońca na kopcu Kraka

Najnowsze

Co w Krakowie