Wypadek w klubie fitness. Było krok od tragedii!

Wtorkowy poranek, godzina 6:30, klub Cross Fit na południu Krakowa. Podczas treningu jeden z uczestników upada, zdezorientowani uczestnicy nie wiedzą jak zareagować. W tym samym czasie trenował także lekarz, który stwierdził brak oddechu oraz akcji serca i rozpoczął resuscytację. Mijały kolejne minuty zanim udało się wezwać pogotowie. 

Tę historię opowiedział nam nasz czytelnik, który z niepokojem zauważył, że gdyby przypadkowo na sali nie było ćwiczącego lekarza, szanse na przeżycie drastycznie by się zmniejszyły. Klub nie jest wyposażony w defibrylator AED, aby skutecznie udzielić pomocy przed przyjazdem karetki.

AED czyli Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (ang. Automated External Defibrillator) to urządzenie automatyczne, które może być używane przez osoby nieposiadające wykształcenia medycznego. Dokonuje analizy rytmu pracy serca poszkodowanego i podejmuje decyzję o tym czy jest konieczna defibrylacja. Jeśli tak, kieruje impuls elektryczny za pomocą elektrod i tym samym pomaga przywrócić prawidłowy rytm pracy serca.

AED zwiększa szansę na przeżycie aż do 75% w przypadku nagłego zatrzymania krążenia, które coraz częściej zdarza się także u osób uprawiających amatorsko aktywność fizyczną, niezależnie od wieku.

Głośnym przykładem nagłego zatrzymania krążenia podczas uprawiania sportu jest śmierć 37-letniego uczestnika 10-kilometrowej trasy “Biegnij Warszawo” oraz śmierć 36-latka podczas 13. Poznańskiego Maratonu.

Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda sytuacja w innych krakowskich klubach fitness i siłowniach. Nasza redakcyjna koleżanka zadzwoniła do 28 krakowskich klubów i tylko w jednym – Centrum Treningowe 72D – znajduje się defibrylator AED.

– Ćwiczenia siłowe z obciążeniami i ćwiczenia wydolnościowe to często bardzo duże obciążenie, nawet dla młodego organizmu – mówi Piotr Komorowicz, menager Centrum Treningowego 72D. – Dlatego posiadamy na stanie Defibrylator AED, a cały nasz personel regularnie przechodzi szkolenia z udzielania pierwszej pomocy w tym korzystania z defibrylatora. Sport uprawiamy przecież przede wszystkim właśnie dla zdrowia, dlatego od początku stawiamy bardzo duży nacisk na bezpieczeństwo naszych ćwiczących – dodaje.

  

fot. screen z GoogleMaps

 

Nr. Nazwa Adres Defibrylator
1 Energym os. Kolorowe 33 Brak
2 Energym ul. Wrocławska Brak
3 MC Fit ul. Broniewskiego 1 Brak
4 Fitnes Platinum ul. Lea 213 Brak
5 Fitnes Platinum ul. Mogilska 97 Brak
6 Fitnes Platinum ul. Zakopiańska 105 Brak
7 Fitnes Platinum ul. Wadowicka 6 Brak
8 Fitnes Platinum ul. Aleksandry 11 Brak
9 Fitnes Platinum Aleja Pokoju 44 Brak
10 Fitnes Platinum ul. Stawowa 61 Brak
11 Fitnes Platinum ul. Bratysławska 4 Brak
12 Fit By Step ul Królewska 1 Brak
13 Saturn fitness ul. Przemysłowa 4 Brak
14 KING Square Kraków ul. Powstańców wielkopolskich 18 B Brak
15 Infinity Fitness ul. Reymonta 22 Brak
16 Atlantic Squash fitness ul. Stradomska 15 Brak
17 Crossfit Solvay ul. Zakopiańska 105 Brak
18 Alstar Squash & Gym Club ul. Zawiła 61A Brak
19 FitPark Park wodny ul. Dobrego Pasterza 126 Brak
20 Retro Gym ul. Smoleńsk 16 Brak
21 Fitness Club Lejdis os. Niepodległosci 3 Brak
22 R&K s.c Al. Mickiewicza 5 Brak
23 Relax Body Club ul. Mogilska 70 Brak
24 Fitness club Bodyhit ul. Kazimierza Wielkiego 117 Brak
25 Jatomi Galeria Kazimierz Podgórska 34 Brak
26 Jatomi Bonarka Kamieńskiego 11 Brak
27 Jatomi Angel City Szlak 77 Brak
28 Centrum Treningowe  72D Zakopiańska 72D Jest

 

Anna Zagórska

 

Zobacz także