Wyprawka dla noworodka – kiedy zacząć ją kompletować i co kupić?

Choć ciąża trwa 40 tygodni, to niektóre dzieci przychodzą na świat nieco wcześniej. Warto wziąć to pod uwagę i odpowiednio wcześnie skompletować najważniejsze części wyprawki. Powinno się je skompletować do 36. tygodnia ciąży. Nie warto odkładać zakupów na ostatnią chwilę.

Idealnym momentem na zakupy wyprawki jest III trymestr ciąży. Gdy już wiemy, jaka jest płeć dziecka, można zacząć gromadzić ubranka i akcesoria. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo i mama czuje się dobrze, po wyprawkę można wybrać się jeszcze wcześniej, nawet w II trymestrze ciąży. 

Niektóre elementy wyprawki, takie jak mleko dla noworodka np. w ofercie sklepu bee.pl lepiej będzie kupić po porodzie. Nie wiadomo, czy maluszek będzie potrzebował dokarmiania butelką, czy będzie karmiony piersią. Wybór mleka modyfikowanego najlepiej skonsultować z pediatrą. 

Ubranka

Podstawą wyprawki są ubranka. Potrzebne są zaraz po urodzeniu. Ubranka należy dopasować do pory roku, w której maluszek przyjdzie na świat. Latem z pewnością przyda się więcej cienkich body, zimą trzeba zaopatrzyć się w cieplejsze ubranka. 

Nie warto przesadzać z ilością. Noworodki i niemowlęta szybko rosną i możemy nie włożyć im wszystkiego, co kupimy. 

Pieluszki i przewijak

Niezbędnym elementem wyprawki dla noworodka są pieluszki. Do wyboru mamy pieluszki wielorazowe oraz jednorazowe. Pieluszki wielorazowe pierze się i suszy po zabrudzeniu i wykorzystuje się ponownie, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo pieniędzy. 

Wybierając pieluchy jednorazowe oszczędzamy czas. Na początku należy wybrać rozmiar 0. Ważnym elementem wyprawki dla noworodka jest też przewijak. Warto uzupełnić go o dodatkowe podkłady, by zachować większą higienę i nie czyścić przewijaka zbyt często. Niezbędne są także chusteczki nawilżane. 

Łóżeczko i wózek

Bardzo ważną częścią wyprawki jest łóżeczko. Tak samo ważny jest wózek. Do łóżeczka trzeba dokupić materacyk. Nie może być ani za twardy, ani za miękki. Niezbędne jest prześcieradło, rożek, śpiworek lub otulacz. Noworodki i niemowlęta lubią być otulone. Rożek lub śpiworek jest też bezpieczniejszy dla dziecka niż kołderka. Dziecko nie naciągnie sobie materiału na głowę. 

Artykuły do higieny i pielęgnacji 

Trzeba kupić także akcesoria i artykuły do higieny i pielęgnacji dziecka. Wybierając kosmetyki dla noworodka należy dokładnie czytać skład produktów i sprawdzać, czy są przeznaczone dla dzieci od 1. dnia życia. Niezbędne są kosmetyki do kąpieli i kremy przeciw odparzeniom skóry. 

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie