Wystawa poświęcona Papciowi Chmielowi w Nowej Hucie

W Galerii „MAŁA” Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka na Osiedlu Kalinowym 18 w Krakowie (Bieńczyce, Nowa Huta) można oglądać wystawę prac poświęconych Henrykowi Jerzemu Chmielewskiemu, twórcy postaci Tytusa de Zoo. Wystawę „Z tuszuś powstał, w tusz się obrócisz” można oglądać od poniedziałku 17 maja do końca czerwca 2021 roku.

„Z tuszuś powstał, w tusz się obrócisz” to wystawa prac przygotowana przez Małopolskie Stowarzyszenie Komiksowe. Na początku 2021 roku była ona prezentowana na Skwerze im. Papcia Chmiela w Krakowie. Potem można było ją zobaczyć w filiach 21 i 56 Biblioteki Kraków. A teraz przyszedł czas na MDK na osiedlu Kalinowym w Nowej Hucie.

Prace prezentowane na wystawie powstały w hołdzie dla Henryka Jerzego Chmielewskiego zaraz po jego śmierci. Ich autorami są: Łukasz Godlewski, Tomasz Grządziela „Spell”, Aleksandra Herzyk, Joanna Karpowicz, Karolina Plewińska „Szarosen”, Łukasz Ryłko, Szymon Szelc, Rafał Szłapa i Ewa Zaremba.

Henryk Jerzy Chmielewski – Papcio Chmiel urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie. W dzieciństwie był harcerzem, lubił komiksy i uczęszczał do teatru. Był uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Po II wojnie rozpoczął pracę w „Świecie Przygód”, który z czasem zmienił nazwę na „Świat Młodych”, gdzie publikował komiksy z cyklu „Tytus, Romek i A’Tomek”. Bohaterowie rysowanych przez Papcia komiksów pojawiali się także w osobnych publikacjach zwanych księgami, których uzbierało się aż 31, albumach przybliżających ważne wydarzenia historyczne, ale także filmie animowanym czy grze komputerowej. Henryk Jerzy Chmielewski zmarł w wieku 97 lat, w nocy z 21 na 22 stycznia 2021 r.

(red)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie