XVIII Konkurs Chopinowski – Jakub Kuszlik z nagrodami, ale zwycięzca mógł być tylko jeden

Musisz przeczytać

XVIII Konkurs Chopinowski już za nami. Zwycięzcą – zgodnie z przewidywaniami ekspertów (i chyba też publiczności) – został Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady. Czwartą nagrodę jury przyznało Jakubowi Kuszlikowi. Polski pianista, który przygodę z muzyką zaczynał w Bochni i Krakowie, został także wyróżniony za najlepsze wykonanie mazurków.

Jakub Kuszlik był jednym z 12 finalistów XVIII Konkursu Chopinowskiego. 25-letni pianista naukę gry na fortepianie zaczynał w Bochni, kontynuował później w Krakowie, studiował w Bydgoszczy. W finale zagrał koncert fortepianowy e-moll, op. 11. Ten sam koncert wykonał Kanadyjczyk Bruce (Xiaoyu) Liu i to wykonanie zapewniło mu I nagrodę w XVIII Konkursie Chopinowskim. Przez wielu obserwatorów zmagań pianistów to właśnie reprezentant Kanady uchodził za faworyta i werdykt jury nie jest zaskoczeniem.

Fot. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Wyniki XVIII Konkursu Chopinowskiego

NAGRODY GŁÓWNE:
• I nagroda – Pan Bruce (Xiaoyu) Liu, Kanada
• II nagroda ex aequo – Pan Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia
• II nagroda ex aequo – Pan Kyohei Sorita, Japonia
• III nagroda – Pan Martin Garcia Garcia, Hiszpania
• IV nagroda ex aequo – Pani Aimi Kobayashi, Japonia
• IV nagroda ex aequo – Pan Jakub Kuszlik, Polska
• V nagroda – Pani Leonora Armellini, Włochy
• VI nagroda – Pan J J Jun Li Bui, Kanada

NAGRODY SPECJALNE:
• Nagroda Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków – Pan Jakub Kuszlik, Polska
• Nagroda Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu – Pan Martin Garcia Garcia, Hiszpania
• Nagroda Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty – Pan Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia

Przebieg Konkursu i uczestnicy

Przesłuchania XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina rozpoczęły się 2 października 2021 r. Wzięło w nich udział 87 pianistów reprezentujących 17 krajów. W Finałach wystąpiło 12 najwyżej ocenionych pianistów. Wraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki wykonali oni jeden z dwóch koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina. Dziewięciu uczestników wybrało Koncert e-moll op. 11, trzech – Koncert f-moll op. 21.

Zgodnie z regulaminem, do Konkursu mogli zgłosić się pianiści urodzeni w latach 1990–2004. By wziąć udział w rywalizacji należało do 1 grudnia 2019 roku wysyłać zgłoszenia wraz z nagraniem wideo zawierającym program I etapu. Po ogłoszeniu naboru wniosków Narodowy Instytut Fryderyka Chopina otrzymał rekordową liczbę ponad 500 zgłoszeń z najdalszych zakątków świata. Na podstawie przesłanych nagrań 164 osoby zostały dopuszczone do udziału w Eliminacjach. Ostatecznie do Eliminacji przystąpiło 151 pianistów, którzy przed jurorami i warszawską publicznością zaprezentowali wymagany konkursowym regulaminem program. Z tego grona jury do głównego konkursu dopuściło 87 osób.

Udział w październikowym Konkursie z pominięciem Eliminacji zapewniło sobie 9 artystów będących laureatami ważnych konkursów pianistycznych. Wśród uczestników najliczniejszą grupą byli Chińczycy – reprezentacja tego kraju liczyła aż 22 pianistów! Drugą pod względem liczebności grupę stanowili Polacy. Z 16 polskich pianistów 11 zostało wybranych przez Jury Eliminacji, zaś 5 zakwalifikowało się dzięki osiągnięciom na innych konkursach. Na scenie Filharmonii zaprezentowało się również 14 pianistów z Japonii, 7 obywateli Korei Południowej, 6 Włochów, a także reprezentanci, m.in. Kanady, Armenii, Chińskiego Tajpej, Kuby, Łotwy, Rosji, Hiszpanii, Tajlandii, USA, Wielkiej Brytanii i Wietnamu.

(red)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca