XXIV sesja Rady Miasta Krakowa na żywo: budżet, szkoły, zieleń i nowe plany zagospodarowania

Zmiany w budżecie, nowe plany zagospodarowania przestrzennego, decyzje dotyczące szkół, ochrona zieleni i program wspierający termomodernizację – to tylko część tematów, którymi zajmą się krakowscy radni. O godzinie 10.00 w Sali Obrad przy placu Wszystkich Świętych 3–4 rozpocznie się XXIV sesja Rady Miasta Krakowa. W porządku znalazło się kilkanaście projektów uchwał – od spraw codziennych, po decyzje strategiczne. Zapraszamy do relacji na żywo na KRKnews.pl. Całość będzie można śledzić także online.

godz. 10.03 – przewodniczący Rady Miasta Krakowa, Jakub Kosek, otwiera sesję. Przypomina radnym m.in. o obowiązku złożenia oświadczeń majątkowych.

godz. 10.05 – radni uczcili minutą ciszy śmierć papieża Franciszka.

godz. 10.13 – radna Aleksandra Owca (klub Kraków dla Mieszkańców) składa wniosek w sprawie zmiany kolejności porządku obrad. Radna apeluje o przesunięcie możliwości zgłaszania interpelacji na początek sesji. – Obecnie interpelacje są na końcu sesji i często mówimy do pustych sal – argumentuje radna. Głos zabiera wiceprezydent Łukasz Sęk, który zapewnia, że każda interpelacja – niezależnie od momentu jej zgłoszenia – trafia do prezydenta miasta. – Wszystkie są rejestrowane i przekazywane zgodnie z procedurą – podkreśla wiceprezydent.

godz. 10.20 – pierwszy punkt porządku obrad: informacja Prezydenta Miasta Krakowa w sprawie działalności Stowarzyszenia Organizacji Turystycznej Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

Celem statutowym stowarzyszenia – jak wyjaśnił przedstawiciel organizacji – jest działanie na rzecz zrównoważonej turystyki w oparciu o politykę turystyczną Krakowa, przy ścisłej współpracy partnerów i interesariuszy rynku. Chodzi o to, by „zwiększać znaczenie sektora turystyki w rozwoju gospodarczym miasta i metropolii, a także poprawiać jakość usług poprzez zaangażowanie przedsiębiorców w proces komercjalizacji produktu turystycznego”.

– Dążymy do wzrostu efektywności zarządzania turystyką oraz wdrażania spójnej komunikacji marketingowej. Mówimy tu o turystyce kulturowej – w tym religijnej – ale też kulinarnej, medycznej, biznesowej czy aktywnej – tłumaczył. Wśród kluczowych członków Kraków Tourism Alliance znajdują się m.in.: Gmina Miejska Kraków, Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakowskie Forum Kultury, Krakowska Kongregacja Kupiecka, Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice, Muzeum Krakowa, Nowohuckie Centrum Kultury, Polskie Linie Lotnicze LOT oraz przedstawiciele lokalnego biznesu i Stowarzyszenia Metropolia Krakowska. – To szeroka i silna reprezentacja różnych podmiotów – podsumował prelegent.

Podczas wystąpienia przedstawiciela stowarzyszenia zaprezentowano zestawienie opłat turystycznych obowiązujących w największych miastach Europy. Wspomniano m.in. Barcelonę, Rzym, Paryż, Wiedeń, Berlin, Lizbonę i Amsterdam – w których stawki wahają się od 2 euro do nawet 12,5% kosztów noclegu za dobę. – W wielu europejskich miastach opłaty turystyczne to standard i realne wsparcie dla lokalnych budżetów oraz narzędzie polityki zrównoważonej turystyki – podkreślono. Zwrócono uwagę, że w Krakowie wciąż obowiązuje stawka 0 zł. – Kraków miałby środki, gdyby taka opłata została wprowadzona – zaznaczył mówca, sugerując, że warto powrócić do dyskusji na temat wprowadzenia opłaty turystycznej także w stolicy Małopolski.

godz. 10.50 – rozpoczyna się dyskusja. Głos zabiera radny Michał Starobrat (klub Kraków dla Mieszkańców). Mówi, że mieszkańcy mogą się już pogubić, ile w Krakowie działa samorządowych organizacji turystycznych. Radny Michał Drewnicki (klub Prawo i Sprawiedliwość) mówi o skandalu związanym z funkcjonowaniem stowarzyszenia.
– To jest skandal, że Kraków – który wpłaca największe kwoty do tego stowarzyszenia – nie ma nad nim żadnej kontroli. Wpłacamy miliony złotych i nie mamy wpływu na to, co się dzieje w tej organizacji – podkreśla Drewnicki.

godz. 11.15 – Radny Włodzimierz Pietrus (klub Prawo i Sprawiedliwość) pyta, dlaczego Kraków nie pobiera opłaty uzdrowiskowej. W odpowiedzi przedstawiciel stowarzyszenia wyjaśnia: – Niestety, obecnie Kraków nie może tego robić. Powodem jest jakość powietrza.

godz. 11.20 – zakończenie dyskusji o działalności stowarzyszenia turystycznego.
Prowadzący obrady Jakub Kosek przechodzi do kolejnego punktu – zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Krakowa na lata 2025–2046. Przedstawiciele magistratu tłumaczą, że aktualizacja WPF jest konieczna, by dostosować ją do uchwały budżetowej na 2025 rok. Modyfikacje obejmują m.in. korekty w planie przychodów i wydatków oraz dostosowanie harmonogramu spłat pożyczek, także tych z Krajowego Planu Odbudowy.

godz. 11.35 – kolejny punkt: zmiana uchwały budżetowej Miasta Krakowa na rok 2025. Projekt zakłada zwiększenie zarówno przychodów, jak i wydatków o kwotę 9,5 miliona złotych. Jak tłumaczą urzędnicy, środki pochodzą z wolnych środków z 2024 roku (m.in. z odsetek i rozliczeń dotacji celowych, w tym tych z UNICEF-u i Funduszu Pomocy dla Ukrainy). Pieniądze mają zostać przeznaczone na wydatki bieżące – m.in. w działach transportu, administracji, oświaty, pomocy społecznej, rehabilitacji osób niepełnosprawnych i gospodarki komunalnej.

godz. 11.40 – ogłoszono pięciominutową przerwę.

godz. 11.47 – radni wracają na salę obrad. Obrady wznawia wiceprzewodnicząca Rady Miasta Krakowa Iwona Chamielec. Rada przechodzi do kolejnego punktu porządku obrad – projektu uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru „Mydlniki – Wapiennik”. Przedstawiciele urzędu wyjaśniają, że jest to realizacja uchwały kierunkowej z lutego 2025 roku, w której radni zobowiązali prezydenta do przeprowadzenia analizy zasadności planu dla tej części miasta. Plan ma umożliwić poprawę układu drogowego i bezpieczeństwa w rejonie ul. Piotra Brzezińskiego, a także zmniejszyć barierę komunikacyjną, jaką stanowi linia kolejowa. Wszystkie niezbędne środki finansowe zostały zabezpieczone w budżecie miasta.

godz. 11.55 – kolejny punkt obrad. Projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru „Rejon Parku im. Wisławy Szymborskiej”. Jak wyjaśniają przedstawiciele urzędu, propozycja rozpoczęcia prac planistycznych to efekt wniosku złożonego przez Fundację Wisławy Szymborskiej. Fundacja postuluje stworzenie na tym terenie przestrzeni publicznej – z wystawą poświęconą noblistce, salą do wydarzeń kulturalnych, księgarnio-kawiarnią z czytelnią oraz restauracją. Głos zabiera radny Łukasz Maślona (klub Kraków dla Mieszkańców). Wyraża zdziwienie, że w przestrzeni publicznej dominuje przekaz, jakoby w parku miał powstać „niewielki pawilon”, podczas gdy planowany budynek ma mieć wysokość przekraczającą 20 metrów. – To nie jest przecież mały obiekt. W przekazie medialnym mówi się o skromnym pawilonie, a mówimy de facto o poważnej kubaturze – zauważa radny Maślona. Radny Grzegorz Stawowy (klub Koalicja Obywatelska) przypomina, że w tym miejscu w parku przewidziano możliwość budowy obiektu o funkcji kulturalnej. – Fundacja Wisławy Szymborskiej spełnia kryteria instytucji kultury – zaznacza radny. Jednocześnie przyznaje, że sam pomysł powstania budynku w tym miejscu nigdy nie zyskał szerszej akceptacji mieszkańców. – Trzeba sobie uczciwie powiedzieć: społeczny odbiór tej inwestycji od początku był chłodny – dodaje. Radna Aleksandra Owca (klub Kraków dla Mieszkańców) zauważa, że Fundacja Wisławy Szymborskiej nie zabrała głosu podczas posiedzenia komisji. – To dziwne, że nie przedstawiono nam żadnych szczegółów. Dlaczego mamy wprowadzać punktowe zmiany tylko dla jednego inwestora? – pyta radna. Podkreśla, że nie jest to komfortowa sytuacja, w której radni mają zajmować się zmianami w planach przestrzennych pod potrzeby wybranych podmiotów. – To budzi zastrzeżenia – dodaje. Radna Eliza Dydak-Czesak (klub Kraków dla Mieszkańców) odnosi się do słów radnego Stawowego – Również chciałabym zobaczyć, jak ma wyglądać ten pawilon – zaznacza. W odpowiedzi na pytania radnych przedstawiciel magistratu wyjaśnia, że wniosek Fundacji Wisławy Szymborskiej dotyczy zwiększenia wysokości budynku o 2 metry. Przedstawiciel magistratu dodaje, że teren zielony parku nie zostanie zmniejszony.
– Zmiana dotyczy jedynie parametrów zabudowy, a nie powierzchni terenów zielonych – zapewnia. Zdaniem radnego Michała Drewnickiego (klub Kraków dla Mieszkańców), to nie będzie pawilon, a kamienica. – Jśli budynek ma mieć ponad 20 metrów wysokości, to nie jest żaden pawilon, tylko pełnowymiarowa kamienica – ocenia radny.

godz. 12.28 – głos zabiera przedstawiciel Fundacji im. Wisławy Szymborskiej.
Wyjaśnia, że od samego początku w planach zagospodarowania tego obszaru przewidywano możliwość powstania pawilonu w parku. – W pewnym momencie prezydent Jacek Majchrowski stwierdził, że miasto nie ma środków na realizację takiego przedsięwzięcia, dlatego Fundacja zobowiązała się do jego sfinansowania – mówi przedstawiciel Fundacji. Jak podkreśla, beneficjentem inwestycji będzie miasto. – 70 procent działalności w tym budynku ma mieć charakter kulturalny. Pozostała część będzie działalnością komercyjną, niezbędną do sfinansowania inwestycji i dalszego funkcjonowania placówki – dodaje  – Fundacja nie jest inwestorem ani deweloperem, tylko fundatorem. Ten budynek ma służyć mieszkańcom i miastu. Protestuję przeciwko wciąganiu Fundacji w rozgrywki polityczne – zakończył. 

godz. 12.35 – trwa dyskusja nad tym punktem obrad. Głos zabiera przewodniczący Dzielnicy I Stare Miasto, Jan Hoffman. Zwraca uwagę, że przegłosowanie proponowanych zmian w planie miejscowym doprowadzi do zmniejszenia powierzchni terenów biologicznie czynnych z 20 do 10 procent. – Jeśli Państwo przegłosujecie ten pomysł, nie powstanie tam już żadna zielona ściana ani wertykalne nasadzenia – przestrzega. Podkreśla również, że inwestor – mimo że formalnie nie obejmuje to części objętej statusem parku – ogranicza tereny zielone, z których mieszkańcy korzystają od lat jak z integralnej części Parku im. Wisławy Szymborskiej. – Byłem jednym z inicjatorów powstania tego parku – mówi radny Tomasz Daros (klub Koalicja Obywatelska). Podkreśla, że jego zdaniem cały park powinien pozostać w obecnym kształcie, ale skoro obowiązujący plan miejscowy dopuszcza zabudowę, to należy prowadzić merytoryczną dyskusję na temat tego, co dokładnie ma tam powstać. – Populistyczne hasła i podburzanie mieszkańców nie pomagają – ocenia radny.

godz. 12.55 – kolejny punkt obrad: rozstrzygnięcie o sposobie rozpatrzenia nieuwzględnionych przez Prezydenta Miasta Krakowa uwag do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Nowy Świat”. Przedstawiciele magistratu informują, że zgodnie z przepisami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, Rada Miasta Krakowa ma obowiązek odnieść się do wszystkich uwag złożonych przez mieszkańców na etapie konsultacji. W omawianym przypadku, prezydent Krakowa nie uwzględnił sześciu uwag.

godz. 12.55 – kolejny punkt obrad referuje radny Marek Sobieraj ( klub Prawo i Sprawiedliwość): rozstrzygnięcie o sposobie rozpatrzenia nieuwzględnionych przez Prezydenta Miasta Krakowa uwag do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Nowy Świat”.

godz. 13.12 – radna Edyta Nowak (klub Koalicja Obywatelska) referuje projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Paprociowy Las – Czyżyny”. Jak podkreśla, projekt jest bezpośrednim wynikiem rezolucji przyjętej niedawno przez Radę Miasta Krakowa. – Mieszkańcy zgłaszali obawy dotyczące przyszłości tego terenu, a Rada pozytywnie odpowiedziała na ich oczekiwania – mówi radna – Włączamy dodatkowe działki, które dziś mają przeznaczenie drogowe lub usługowe, a mogłyby zostać przekształcone w zieleń publiczną – zaznacza Nowak.

godz. 13.20 – radni przechodzą do rozpatrzenia projektu uchwały w sprawie włączenia XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego do Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Zenona Klemensiewicza. Projekt został przygotowany przez Prezydenta Miasta Krakowa i zakłada, że z dniem 1 września 2025 r. liceum z os. Tysiąclecia 15 zostanie formalnie włączone do zespołu szkół zlokalizowanego pod adresem os. Tysiąclecia 38. Radna Eliza Dydyńska-Czesak (klub Kraków dla Mieszkańców) zauważa, że pomysł połączenia szkół nie był konsultowany z dyrekcją XXI Liceum ani z uczniami – Takie decyzje powinny być poprzedzone rozmowami z tymi, których bezpośrednio dotyczą – podkreśla radna. Radny Edward Porębski (klub Prawo i Sprawiedliwość) zauważa, że urząd chce „uszczęśliwić uczniów na siłę”.
– Dla uczniów, którzy będą musieli przenieść się do nowej szkoły, to jest dramatyczna decyzja – ocenia radny.

godz. 13.40 – trwa dyskusja w sprawie włączenia XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego do Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Zenona Klemensiewicza. Radny Łukasz Gibała (klub Kraków dla Mieszkańców) podkreśla, że ma wrażenie, iż argumenty uczniów i nauczycieli nie są brane pod uwagę.
– Radna z mojego klubu, Eliza Dydyńska-Czesak, zgłosiła wniosek, aby procedować projekt uchwały w dwóch czytaniach. To da czas na zastanowienie się, co dalej, oraz uspokoi uczniów i nauczycieli tej szkoły – tłumaczy Gibała – Wysłuchajmy argumentów wszystkich stron – apeluje. Radny Grzegorz Garboliński (klub Nowa Lewica) podkreśla, że zabrakło konsultacji z uczniami i dyrekcją szkoły – Liczę, że żaden nauczyciel nie straci pracy, a uczniowie będą mogli dokończyć naukę w swoim liceum – mówi radny. – W naszym klubie ten punkt obrad wzbudził duże kontrowersje – mówi radna Alicja Szczepańska (klub Koalicja Obywatelska). Zwraca uwagę, że uczniowie potrzebują stabilności, ale zaznacza, że ci, którzy obecnie uczęszczają do XXI Liceum, będą mogli dokończyć naukę w swojej szkole. – Wnioskuję również o przeprowadzenie drugiego czytania tego projektu uchwały – dodaje, apelując o więcej czasu na spokojną analizę sprawy i wysłuchanie wszystkich zainteresowanych stron. Głos w sprawie zabiera wiceprezydent Krakowa Maria Klaman.
– Przeprowadzimy dodatkowe rozmowy z rodzicami, nauczycielami oraz gronem pedagogicznym szkoły. Szukamy również innej lokalizacji, która pozwoliłaby szkole dalej się rozwijać – zadeklarowała wiceprezydent. Głos zabiera matka jednego z uczniów XXI Liceum. – Bardzo doceniam wsparcie, jakie grono nauczycielskie okazuje społeczności uczniowskiej, w tym mojemu synowi. Bardzo łatwo jest coś zlikwidować, ale bardzo trudno coś stworzyć – do tego potrzeba wielu lat. Dlatego proszę, aby miasto doceniło model funkcjonowania XXI Liceum i wsparło nas – apeluje. – To nie pierwszy raz stoimy przed groźbą likwidacji szkoły – mówi z kolei  nauczyciel ze szkoły – Ale pierwszy raz dowiadujemy się o tym na samym końcu.

godz. 14.33 – uchwała w sprawie przeniesienia XXI LO to zdecydowanie najgłośniejszy dotychczas punkt sesji. Głos zabierają m.in. rodzice uczniów oraz nauczyciele. Odczytano także list Rady Rodziców. Radna Małgorzata Potocka (klub Nowa Lewica) zwraca się do zgromadzonych na galerii uczniów szkoły – Skończycie swoją naukę tam, gdzie jesteście – zapewnia. – I proszę panią przewodniczącą o zakończenie dyskusji, bo na tej sali w kółko powtarzamy to samo – dodaje.

godz. 14.46 – radni w głosowaniu zdecydowali o zakończeniu dyskusji nad tym punktem obrad.

godz. 14.52 – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Jakości Powietrza, Paweł Ścigalski, referuje projekt uchwały zmieniającej zasady Programu Termomodernizacji Budynków Jednorodzinnych. Jak tłumaczy, celem zmian jest rozszerzenie kręgu odbiorców mogących ubiegać się o dotację – teraz będzie to możliwe także w przypadku, gdy w budynku prowadzona jest działalność gospodarcza, ale tylko na powierzchni nieprzekraczającej 30 proc. całej powierzchni użytkowej. Wysokość dotacji będzie w takim przypadku odpowiednio pomniejszana. Pełnomocnik wskazuje również, że zwiększono maksymalną możliwą kwotę dotacji oraz zaktualizowano limity kosztów kwalifikowanych – wszystko po to, by lepiej odpowiadać na aktualne ceny rynkowe – Wprowadzamy też nowe zapisy dotyczące kontroli realizacji inwestycji oraz utrzymania efektów ekologicznych – mówi Ścigalski. Dodaje, że uchwała porządkuje także kwestie formalne i ujednolica dokumentację, a jej realizacja ma być finansowana z budżetu miasta – na 2025 rok przewidziano na ten cel 1 milion złotych.

godz. 15.03 – kolejny punkt obrad: projekt uchwały w sprawie udzielenia dotacji celowej na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach. Miasto przeznacza na ten cel 5 milionów złotych z budżetu na 2025 rok. Środki zostaną rozdysponowane zgodnie z listą zawartą w załączniku do uchwały – wsparcie otrzymają właściciele 52 obiektów zabytkowych, w tym 16 wpisanych do rejestru zabytków oraz 36 ujętych w gminnej ewidencji zabytków. Około 85% środków trafi na prace przy budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej, a 15% – przy obiektach sakralnych należących do wspólnot religijnych. Wśród dotowanych zadań są m.in. kontynuacje prac przy Bazylice Mariackiej, Opactwie w Tyńcu, Synagodze Tempel, kościele w Pleszowie oraz kilku krakowskich kamienicach.

godz. 15.18 – drugie czytanie projektu uchwały w sprawie ograniczenia zbywania nieruchomości w Dzielnicy I Stare Miasto. Projekt referuje przewodniczący Dzielnicy I Stare Miasto, Jan Hoffman. Jak przypomina, uchwała ma na celu zobowiązanie prezydenta Krakowa do podejmowania wszelkich prawnie dopuszczalnych działań na rzecz ograniczenia sprzedaży nieruchomości gminnych położonych w obrębie Dzielnicy I – z wyjątkiem mieszkań sprzedawanych wieloletnim najemcom. Radny Tomasz Leśniak (klub Nowa Lewica) zapowiedział wycofanie swojej poprawki. Łukasz Maślona (klub Kraków dla Mieszkańców) informuje, że poprawka zaproponowana przez klub Kraków dla Mieszkańców zostaje utrzymana.

godz. 15.48 – kolejny punkt obrad: rozpatrzenie skargi na działanie Prezydenta Miasta Krakowa. Jak poinformował radny Grzegorz Wojciech Stawowy (klub Koalicja Obywatelska), skarga dotyczyła zarzutów o błędną politykę informacyjną miasta w sprawie Strefy Czystego Transportu. Komisja Skarg, Wniosków i Petycji po zapoznaniu się z wyjaśnieniami prezydenta i analizie dostępnych materiałów, uznała skargę za bezzasadną.

godz. 15.52 – radny Łukasz Maślona (klub Kraków dla Mieszkańców) referuje projekt rezolucji w sprawie ochrony terenów cennych przyrodniczo. Jak podkreśla, rezolucja jest apelem do Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o podjęcie skutecznych działań wspierających samorządy – w szczególności przez regionalne dyrekcje ochrony środowiska – w zakresie ochrony przyrody na terenach miejskich.

godz. 16.05 – radna Eliza Dydyńska-Czesak (klub Kraków dal Mieszkańców) referuje projekt uchwały w sprawie petycji dotyczącej nabycia gruntów zajmowanych przez Rodzinne Ogrody Działkowe.

godz. 16.13 – przerwa do godziny 16.30.

godz. 16.30 – ogłoszono przerwę przedłużoną do godziny 16.45.

godz. 16.45 – koniec przerwy. Wracamy na salę obrad. Radni zgłaszają interpelacje.
Michał Starobrat (klub Kraków dla Mieszkańców) pyta o ograniczenia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej na czas remontów. Marek Sobieraj (klub Prawo i Sprawiedliwość) pyta o możliwość ustawienia wiaty dla wędkarzy nad Wisłą.

godz. 16.50 – rozpoczynają się głosowania.

godz. 17.09 – zakończyły się głosowania. Koniec obrad.

 

 

 

 

 

 

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie