Z początkiem 2025 roku powstanie nowa linia tramwajowa do Mistrzejowic

W ciągu dwóch lat pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać z nowej linii tramwajowej łączącej skrzyżowanie al. Jana Pawła i ul. Mogilskiej z Mistrzejowicami. Pod koniec stycznia planowane jest podpisanie porozumienia miedzy miastem, wykonawcą oraz bankami w sprawie budowy i finansowania nowej linii. 

Jeżeli wszystko dobrze pójdzie, to do 30 stycznia zostanie podpisane porozumienie przez banki, wykonawcę i reprezentujący gminę Zarząd Dróg Miasta Krakowa – informuje wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig. 

Całkowity koszt inwestycji szacuje się na prawie 2 mld zł. Wcześniej prognozowano koszt ok. 1,3 mld zł. Prace mają ruszyć na przełomie I i II kwartału 2023 r., a ich zakończenie zaplanowano pod koniec 2024 r. Pierwsze tramwaje pojada do Mistrzejowic na początku 2025 roku. 

W połowie stycznia br. Europejski Bank Inwestycyjny podpisał umowę ze spółką PPP Solutions Polska, która odpowiada za budowę linii  na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego.

180 milionów na budowę nowej linii tramwajowej

Linia tramwajowa od ul. Meissnera do Mistrzejowic powstanie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Nowe połączenie powstanie od skrzyżowania ul. Meissnera z Lema, dalej ul. Meissnera, ul. Młyńską, Lublańską, Dobrego Pasterza, Krzesławicką, Bohomolca, Jancarza do istniejącej tam pętli tramwajowej. Projekt ten jest pierwszym przedsięwzięciem w sektorze transportu miejskiego w Polsce realizowanym w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Nowa linia tramwajowa będzie mieć 4,5 km. Dzięki niej czas dotarcia z Mistrzejowic do centrum skróci się o ok. 12 minut, wyeliminuje konieczność przesiadek i znacząco polepszy komfort podróżowania transportem zbiorowym.

 

 

 

3 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie