Za ponad 2 mln złotych przedłużą świeżość karpia

Karp się nie sprzedał przed wigilią? Nie szkodzi. Naukowcy z Krakowa pracują nad technologią, która ma zapobiec marnowaniu tradycyjnej ryby wigilijnej.

Jak informuje Izabella Majewska rzecznik prasowy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, na Wydziale Technologii Żywności realizowany jest projekt pt. „Opracowanie technologii wytwarzania innowacyjnych przetworów z niesprzedawalnych karpi wigilijnych”. – Celem projektu jest opracowanie technologii wytwarzania półproduktów z „poświątecznego” karpia, które dzięki innowacyjnemu i synergistycznemu działaniu czynników utrwalających pozwolą na otrzymanie wyrobów o świeżym wyglądzie oraz cechach preferowanych przez konsumentów. W projekcie zostanie wykorzystana powłoka polisacharydowo-białkowa z dodatkiem ekstraktów ziół, w celu wydłużenia świeżości produktu – tłumaczy rzeczniczka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Fot. Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

Międzyuczelniany projekt realizowany jest w Katedrze Przetwórstwa Produktów Zwierzęcych, Katedrze Chemii oraz Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, we współpracy z Katedrą Technologii i Chemii Mięsa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Kierownikiem projektu jest dr hab. inż. Joanna Tkaczewska, prof. URK. Okres realizacji prac to listopad 2021 – lipiec 2023. Koszty to ponad 2,1 mln złotych pochodzące ze środków Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, z unijnego programu „Rybactwo i Morze”.

(red)

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie