Za rok trzeci pas na autostradowej obwodnicy Krakowa. Będzie miał 900 metrów

Rozpoczyna się budowa dodatkowego, trzeciego pasa na autostradowej obwodnicy Krakowa. Na długości 900 metrów, między zjazdem na Zakopane a wiaduktem nad ulicą Kąpielową, zostanie poszerzona prawa jezdnia – w kierunku Rzeszowa.

W czwartek, 12 maja 2022 r., Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazuje plac budowy wykonawcy. – Roboty rozpoczną się od wycinki drzew i krzewów, rozpoznania saperskiego i prac geodezyjnych. Trwa już przygotowanie tymczasowej organizacji ruchu. ul. Dzikiej Róży przebiegająca wzdłuż autostrady zostanie przesunięta, by zrobiło się miejsce na trzeci pas A4 – informuje Iwona Mikrut z krakowskiego oddziału GDDKiA.

Dodatkowy pas ruchu na jezdni autostrady A4 o długości 900 m dobudowany zostanie od węzła Kraków Południe (zjazd na Zakopane) w kierunku węzła Kraków Łagiewniki, do miejsca, w którym już istnieje trzeci pas. Przebudowany zostanie fragment łącznicy z węzła Kraków Południe od strony Zakopanego w kierunku Rzeszowa, zamontowane zostaną ekrany akustyczne i powstanie droga serwisowa, która docelowo będzie drogą gminną (ul. Dzikiej Róży). Planowana jest również przebudowa sieci: teletechnicznej, energetycznej, wodociągowej, kanalizacji deszczowej i oświetlenia drogowego.

Odcinek, na którym zostanie dobudowany trzeci pas ruchu, stanowi fragment Południowej Autostradowej Obwodnicy Krakowa z bardzo dużym natężenie ruchu samochodowego. Według pomiarów wykonywanych w ramach Generalnego Pomiaru Ruchu 2020/2021 przejeżdżało tym odcinkiem prawie 85 tys. pojazdów na dobę, czyli o 60 proc. więcej niż w 2015 r. W godzinach szczytów komunikacyjnych, wyjazdów i powrotów weekendowych czy wakacyjnych liczba tych pojazdów znacząco wzrasta i tworzą się kilkukilometrowe zatory. – Poszerzenie jezdni o dodatkowy pas ruchu w kierunku wschodnim usprawni przejazd i płynność ruchu. Poprawi się także bezpieczeństwo podróży – zapewnia Iwona Mikrut.

Kalendarium
-5 października 2020 r. ruszył przetarg na zaprojektowanie i budowę dodatkowego pasa ruchu na jezdni prawej (kierunek od Katowic do Rzeszowa) autostrady A4, od węzła Kraków Południe do wiaduktu nad ul. Kąpielową.
-15 grudnia 2020 r. podpisana została umowa z Przedsiębiorstwem Drogowo-Mostowym z Dębicy.
-6 maja 2022 r. wojewoda małopolski wydał decyzję ZRID (zgodę na realizację inwestycji drogowej.
-12 maja 2022 przekazanie placu budowy wykonawcy
-maj 2023 termin zakończenia inwestycji,
Koszt prac – 14,48 mln złotych.

GDDKiA zakłada dobudowę trzeciego pasa na autostradowej obwodnicy Krakowa od zajazdu na Zakopane do Balic. Ale ta inwestycja jest dopiero przygotowywana i trzeba na nią jeszcze trochę poczekać. O tym – poniżej…

(GEG)

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie