Zabłocie i os. Podwawelskie dołączą do Strefy Płatnego Parkowania. A co z cenami?! Oto propozycje zmian

Strefa Płatnego Parkowania zostanie poszerzona o tereny Zabłocia i os. Podwawelskiego. Zarząd Transportu Publicznego proponuje, by ceny za parkowanie bliżej centrum były droższe. Za postój dalej od Starego Miasta, mielibyśmy zapłacić mniej. Strefa miałaby również działać w weekendy.

Wielu kierowców dojeżdżających do centrum zostawia swoje samochody na os. Podwawaleskim. Z kolei Zabłocie przyciąga wielu turystów. Przez to mieszkańcy nie mają, gdzie zaparkować. Włączenie nowych terenów miasta do SPP jest reakcją na zachowania kierowców i miałoby rozwiązać kłopoty krakowian z Zabłocia i os. Podwawaleskiego.

Mieszkańcy centrum miasta mają problem, by zaparkować swoje samochody w weekend. Turyści coraz chętniej przyjeżdżają do Krakowa swoimi pojazdami, które w soboty i niedziele stawiają na postojach dla mieszkańców. Rozwiązaniem tego problemu miało by być wprowadzenie SPP w weekendy.

Jakie będą nowe stawki?

Na prywatnych parkingach w centrum miasta cena za godzinę parkowania wynosi przeważnie 8 złotych. W okolicach Starego Miasta zapotrzebowanie na miejsca postojowe jest największe.

Jesienią 2018 r. na zlecenie Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu przeprowadzono analizę popytu i podaży miejsc postojowych na obszarze SPP. Strefy, gdzie proponowana jest stawka 8 zł za pierwszą godzinę postoju (9,60 zł za drugą, 11,40 zł za trzecią, za kolejne – 8 zł) to obszary, w których popyt na miejsca postojowe przekracza 90 proc. podaży. W tych podstrefach kierowcy najdłużej szukają też miejsca postoju.

Podstrefy, dla których proponowana jest stawka 5 zł za pierwszą godzinę postoju (6 zł za drugą, 7,20 zł trzecią, za każdą kolejną – 5 zł) to z kolei obszary o niższym zapotrzebowaniu na miejsca postojowe.

Zmiana ustawy

Od wielu lat Kraków nie miał możliwości różnicowania stawek w SPP w zależności od odległości postoju od centrum miasta. Ustawowe stawki zachęcały kierowców do pozostawiania samochodów w ścisłym centrum miasta.
Ceny komunikacji miejskiej nie były wystarczająco konkurencyjne w stosunku do opłat parkingowych. Zwracali na to uwagę mieszkańcy Starego Miasta i aktywiści. Teraz zmiana ustawy pozwoli na uregulowanie tej kwestii.

Z propozycjami zmian zapoznają się obecnie radni miejscy.

Just.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie