Zabytkowa willa na Zabłociu zyska nowy wygląd. A w środku biura i restauracje

Willa Schindlera, czyli stary dom przy ul. Romanowicza 9 od lat straszy swoim wyglądem. Wkrótce ma zostać odnowiona, a obok niej staniej biurowiec.

Już dekadę temu w Krakowie mówiło się o losie zabytkowej willi. W 2010 roku właściciel chciał sprzedać budynek miastu, ale gmina nie miała pieniędzy na zakup. Ostatecznie dom o ciekawej historii trafił w ręce spółki Tee Investments.

Projekt modernizacja zrealizowała pracownia STANDart Architekci. „Realizowana inwestycja obejmuje rewitalizację zabytkowej willi, która utrzyma swój status mieszkaniowy oraz budowę nowego, kameralnego budynku o przeznaczeniu biurowo – usługowym” – czytamy na stronie inwestycji.

Na parterze oraz pierwszym piętrze biurowca przewidziano miejsce pod działalność gastronomiczną, a przeznaczeniem pozostałych kondygnacji będą powierzchnie biurowe.

Przypomnijmy, że przed II WŚ budynek był siedzibą wytwórni wyrobów blaszanych Rekord. Później fabryka przeniosła się do nowego budynku przy ulicy Lipowej 4.

„Gdy w 1940 r. zakład stanął na skraju upadłości, oba budynki trafiły w ręce Oskara Schindlera. W willi przy Romanowicza mieściły się wówczas biura zakładu, a sam Schindler mieszkał w niej przez pewien czas” – czytamy na oficjalnej stronie miasta.

(ko)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie