Zaćma. Leczenie operacyjne krok po kroku

Zaćma to powszechny problem wzroku, który może znacząco wpłynąć na jakość życia, ograniczając zdolność do widzenia świata w jasnych barwach i wyraźnych kształtach. Chociaż jest często kojarzona ze starszym wiekiem, może dotknąć także osoby młodsze, zwłaszcza te borykające się z innymi schorzeniami. Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, aby dowiedzieć się więcej o znaczeniu regularnych badań okulistycznych i możliwościach leczenia zaćmy.

Zaćma – przyczyny powstania i jej objawy

Zaćma jest chorobą oka, która polega na zmętnieniu soczewki znajdującej się w gałce ocznej. Prowadzi ona do ograniczenia widzenia przedmiotów i osób. Katarakta dotyka głównie seniorów, ale jest również diagnozowana u osób po 40. roku życia. Występowanie zaćmy jest szczególnie prawdopodobne u osób zmagających się z innymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca, problemy z tarczycą, jaskra czy astma. Czynnikami ryzyka są także nieprawidłowa dieta, palenie tytoniu i genetyka.

Rozwój zaćmy jest powolny, co oznacza, że w początkowych latach choroba może nie wywoływać żadnych widocznych objawów. Z czasem jednak zaczynają pojawiać się pierwsze symptomy, takie jak pogorszenie wzroku, które można porównać do patrzenia przez matową szybę lub mgłę. Potrzeba zmiany okularów na mocniejsze, podwójne widzenie, problemy z rozróżnieniem kolorów i ich żółknięcie, zmniejszenie ostrości kształtów, a także duża wrażliwość na światło i odblaski, to kolejne objawy, które mogą wskazywać na kataraktę.

Kiedy operacja zaćmy jest nieunikniona?

Operacja zaćmy staje się koniecznością, gdy choroba zaczyna znacząco wpływać na jakość życia pacjenta, ograniczając jego zdolność do wykonywania codziennych czynności lub pracy zawodowej. Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu jest znaczący spadek ostrości wzroku, który okuliści określają na poziomie od 30% do 40%. Taki poziom upośledzenia wzroku uzasadnia podjęcie decyzji o leczeniu chirurgicznym.

Opóźnienie operacji zaćmy może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie chorego. Przede wszystkim kontynuacja życia z ograniczoną zdolnością widzenia może prowadzić do wypadków, na przykład podczas poruszania się po przestrzeni publicznej czy prowadzenia pojazdów.

Wczesne leczenie zaćmy przynosi wiele korzyści. Przywraca pacjentowi zdolność do przejrzystości wzroku, co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo i samodzielność. Operacja zaćmy jest obecnie standardowym zabiegiem, który daje szansę na szybką poprawę widzenia i minimalizuje ryzyko powikłań związanych z dalszym postępem choroby.

Jak przebiega operacja zaćmy?

Operacja zaćmy w klinice (również w Tesin Medic Clinic) rozpoczyna się od starannego przygotowania pacjenta. Osoba ta musi być w dobrym stanie zdrowia (brak przeziębienia, kataru czy kaszlu), a także powinna stawić się na zabieg bez makijażu i biżuterii. Zalecane jest spożycie lekkiego posiłku przed operacją oraz zażycie wszystkich przepisanych leków zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Pacjent powinien również przynieść ze sobą listę przyjmowanych medykamentów wraz z dawkami.

Jedną z kluczowych metod stosowanych podczas zabiegu na zaćmę jest fakoemulsyfikacja. Polega ona na użyciu wibracji ultradźwiękowych do rozdrobnienia jądra soczewki, a następnie zasysaniu jej fragmentów. Po usunięciu zmętniałej części oka w jej miejsce umieszczany jest sztuczny implant. Soczewka wewnątrzgałkowa rozkłada się, przyjmując pożądany kształt i umożliwiając pacjentowi wyraźne widzenie. Cały zabieg trwa zazwyczaj kilkanaście minut i najczęściej przeprowadzany jest w ramach tzw. chirurgii jednego dnia, co oznacza, że pacjent może opuścić szpital zaraz po operacji.

Zalecenia pooperacyjne dla pacjentów po operacji zaćmy

Rekonwalescencja po operacji zaćmy wymaga od pacjentów przestrzegania szeregu zaleceń, które mają na celu zapewnienie prawidłowego gojenia się oka i uniknięcie komplikacji. Po powrocie do domu w dniu zabiegu zalecane jest unikanie długich kąpieli. Zamiast tego pacjenci powinni wybrać szybki prysznic, omijając przy tym okolice oczu, aby woda lub detergenty nie dostały się do oka. Ważne jest, by w pierwszych 24 godzinach po operacji nie schylać się oraz nie podnosić ciężkich przedmiotów.

W okresie pooperacyjnym podopieczni powinni stosować specjalne krople do oczu, przepisane przez lekarza, które przyspieszają proces gojenia oraz zapobiegają infekcjom. Trzeba pamiętać, aby przed ich aplikacją dokładnie umyć ręce.

Pacjenci powinni także prowadzić oszczędzający tryb życia, unikając wysiłku fizycznego. Nie wolno również uczęszczać na basen czy do sauny. Bardzo ważne jest, aby nie uciskać ani nie pocierać operowanego oka, a także unikać miejsc zakurzonych i zatłoczonych. Po zabiegu należy także chronić wzrok przed promieniami UV za pomocą okularów przeciwsłonecznych.

Pierwsza wizyta kontrolna zazwyczaj odbywa się po 2 tygodniach, a podczas niej lekarz ocenia proces gojenia się oka. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie należy czekać do wyznaczonego terminu, lecz jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą.

Znaczenie regularnych badań okulistycznych w wykrywaniu zaćmy

Regularne badania okulistyczne i konsultacje z lekarzem specjalistą są niezwykle ważne, ponieważ umożliwiają wczesne rozpoznanie problemów ze wzrokiem. Dzięki diagnozie można zastosować odpowiednie leczenie zaćmy, co znacząco zwiększa szanse na powrót do zdrowia i pozwala uniknąć poważniejszych problemów związanych z zaawansowanym stadium choroby.

Najnowsze

Co w Krakowie