Jeden z najbardziej charakterystycznych krakowskich fortów odzyskuje powoli swój pierwotny wygląd. Chodzi o fort 31 „św. Benedykt”, w którym zakończył się remont przedbramia. To pierwszy krok na drodze do pełnej renowacji zabytkowej wieży. W obiekcie powstanie centrum edukacji dzieci i młodzieży z zakresu nauk ścisłych, którego operatorem będzie Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie.
Prace związane z renowacją zabytku rozpoczęły się od remontu przedbramia fortu. Udało się przeprowadzić remont muru przedbramia wraz z kamiennymi nakrywami,
remont fosy wraz z kamiennym ocembrowaniem. Ponadto odbudowano całkiem nowy most oraz wyremontowano drewnianą bramę wejściowej do fortu. Wszystkie prace wykonano przy udziale dotacji ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
fot. ZBK
Projekt adaptacji fortu zatytułowany „Rewitalizacja i modernizacja unikatowego wieżowego fortu nr 31 św. Benedykt wraz z otaczającym terenem w celu przystosowania do funkcji centrum edukacji dzieci i młodzieży z zakresu nauk ścisłych” został wybrany przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa jako jeden z projektów kluczowych planowanych do wsparcia w latach 2023– 2025.
Zgodnie z wykonanym w 2022 r. Programem Funkcjonalno-Użytkowym (PFU) planowane jest zaadaptowanie fortu cele edukacyjne – upowszechnianie wiedzy z zakresu nauk ścisłych wśród dzieci i młodzieży. Operatorem obiektu będzie Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie. W forcie planowane jest także powstanie małej kawiarni na parterze oraz przestrzeni do ekspozycji zabytku. Założenia opracowanego PFU zostały zaprezentowane mieszkańcom podczas spotkania konsultacyjnego, które odbyło się w październiku.
Pomysł na zagospodarowanie fortu został opracowany na podstawie wyników konsultacji społecznych przeprowadzonych w 2021 r.
(JS)