Zamiast Tesco mogą powstać mieszkania na wynajem

Teoretycznie w miejscu hipermarketu Tesco mogą powstać tylko biurowce, budynki usługowe i hotel. Teoretycznie nowy właściciel nie może tam postawić mieszkań. Teoretycznie – w budynkach usługowych mogą być jednak lokale mieszkalne przeznaczone na długoterminowy najem. A to w praktyce będzie oznaczać, że zamiast Tesco będzie jednak osiedle mieszkaniowe.

Taki scenariusz narysował na środowej (22 września 2021 roku) sesji Rady Miasta Grzegorz Stawowy, przewodniczący Komisji Planowania Przestrzennego. Dyskusja dotyczyła nie samego obszaru, gdzie dziś jest sklep wielkopowierzchniowy, ale projektu uchwały zobowiązującej prezydenta do analizy, jak zapewnić odpowiednią liczbę miejsc parkingowych dla inwestycji teoretycznie usługowych, ale w rzeczywistości mieszkaniowych. Przy usługach liczba miejsc parkingowych jest wielokrotnie mniejsza niż dla budynków mieszkalnych.

Według Grzegorza Stawowego już obecnie w Krakowie jest kilkanaście takich inwestycji w budynki usług, które w praktyce są budynkiem z lokalami mieszkalnymi na wynajem. – Taki przypadek mamy przy Bagrowej. Przy Grzegórzeckiej ma powstać akademik, czyli w praktyce to miejsce do długotrwałego zamieszkania. Mamy już akademik na Romanowicza, przy którym jest kilkanaście miejsc parkingowych, a tam można wynająć mieszkanie na rok. Inwestor przy Wita Stwosza nie ukrywa, że na gruntach pod usługi, bliżej cmentarza Rakowickiego, chce postawić mieszkania na wynajem. To nie tylko centrum – z takimi inwestycjami mamy do czynienia także w Mistrzejowicach czy na Koszykarskiej – wyliczał przewodniczący Komisji Planowania. Jego zdaniem taki sam scenariusz budowy lokali inwestycyjnych czy mieszkań na wynajem może się sprawdzić w przypadku terenu, na którym dziś stoi Tesco.

Fot. krakow.pl (Tesco – analiza zasadności przystąpienia do planu)

To dlatego radny Stawowy zainicjował projekt uchwały zobowiązującej prezydenta do analizy tego problemu. Na tej podstawie zostaną później ustalone rozwiązania, które mają zwiększyć liczbę wymaganych miejsc parkingowych w terenach tylko teoretycznie przeznaczonym pod usługi, a gdzie w rzeczywistości są lokale mieszkalne. – To nie jest proste, mam świadomość, że nowe propozycje uderzą w branżę turystyczną – tych którzy chcą budować hotele. Dlatego nie proponowałem konkretnych rozwiązań tylko wcześniejsze przeprowadzenie szczegółowych analiz – tłumaczył radny. – Ale jeśli nic nie zrobimy, do za dwa lata, może pięć lat będziemy mieć poważny problem z brakiem miejsc postojowych w terenach, w którym powstaną mieszkania na wynajem – podkreślał.

Grzegorz Stawowy (fot. screen relacja z obrad Rady Miasta Krakowa)

Oficjalnie projekt uchwały zgłosił go klub Koalicji Obywatelskiej. Poparła go Komisja Planowania Przestrzennego i większość radnych. Łukasz Maślona zwracał uwagę, by przy okazji zmian dotyczących wskaźników parkingowych zastanowić się także nad zwiększeniem powierzchni biologicznie czynnej.

(GEG)

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie