Zamykają całodobowe sklepy z alkoholem, za to powstała pewna maszyna…

Klientela pewnie zdecydowanie inna, ale od czegoś trzeba zacząć. W centrum Krakowa nocą ma panować prohibicja, za to przez całą dobę będzie można… wypożyczyć książkę. Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu Województwa Małopolskiego czytelnicy biblioteki przy ul. Rajskiej będą mogli wypożyczać książki także nocą, a stoi za tym… książkomat.

W zeszłym roku w Budżecie Obywatelskim aż 1140 osób zagłosowało za wprowadzeniem książkomatu do biblioteki przy ul. Rajskiej. Oprócz niezwykłego urządzenia placówka dostała również nowe książki. Cała inwestycja kosztowała 240 tys. złotych.

– Biblioteka musi podążać za potrzebami użytkowników i ciągle musimy się rozwijać. Przypomnę, że kupiliśmy pierwszy książkomat w Małopolsce i trzeci południowej Polsce – zaznacza Jerzy Woźniakiewicz, dyrektor WBP w Krakowie.

Inne udogodnienia

Jak korzystać z książkomatu? Wystarczy zalogować się na swoje konto czytelnika i następnie zamówić interesującą nas pozycję. Pracownik biblioteki przygotuje książkę do odbioru, którą następnie będzie można wyjąć z książkomatu o dowolnej porze. W urządzeniu znajdują się 43 skrytki i jednorazowo za pomocą książkomatu można wypożyczyć trzy książki.

Dodatkowo od teraz można zapisać się do biblioteki on-line oraz regulować opłaty przez Internet.

fot. KRKnews

Wojewódzka Biblioteka Publiczna przygotowała też inne udogodnienia. Jest pierwszą placówką w Polsce, która wypożycza czytniki ebooków. W przyszłym roku zostanie otwarta też zielona czytelnia, czyli ogród, gdzie każdy będzie mógł zagłębiać się w książki . Zielona Czytelnia będzie połączona z parkiem przy ul. Karmelickiej.

W najbliższym czasie budynek biblioteki zostanie również ocieplony, a okna i ogrzewanie będą wymieniane.

Zwroty też przez 24h?

Pracownicy biblioteki chcą również, by obok książkomatu stanęła całodobowa tzw. wrzutnia. Dzięki niej czytelnicy mogliby zwracać książki o dowolnej porze dnia i nocy.

Wrzutnia również miałaby zostać zrealizowana dzięki Budżetowi Obywatelskiemu Województwa Małopolskiego. Na projekt można głosować do 5 października.

Just

zdjęcie tytułowe / fot. KRKnews 

 

Najnowsze

Co w Krakowie