Zarząd Dróg Miasta Krakowa tłumaczy zabezpieczenie folią schodów przy Dworcu Głównym

Redakcja KRKNews.pl ponownie przygląda się sprawie niedawno zamontowanych schodów przy Dworcu Głównym w Krakowie. Jak już pisaliśmy, pomimo intensywnych opadów deszczu, schody nie były w żaden sposób zabezpieczone. Dzień po naszym artykule schody zostały prowizorycznie przykryte folią. Jak tłumaczy Zarząd Dróg Miasta Krakowa, folia pojawiła się „nie w celu ochrony przed deszczem, lecz przed uszkodzeniami mechanicznymi”.

Przypomnijmy. W czwartek, 20 czerwca nasz dziennikarz zrobił kilka zdjęć zamontowanych schodów przy Dworcu Głównym. Zainteresowanie wzbudził fakt, że pomimo intensywnych opadów deszczu poprzedzających zrobienie zdjęć, schody nie były w żaden sposób zabezpieczone.

Nowe schody z Dworca Głównego zostały zalane przez deszcz? ZDMK milczy

Tymczasem fakt, że schody przez kilka lat nie działały i trzeba było je wymienić, tłumaczono w ten sposób, że to właśnie opady deszczu i śniegu doprowadziły do zniszczenia ich mechanizmu napędowego.

Z tego powodu, jeszcze tego samego dnia, 20 czerwca, zwróciliśmy się do ZDMK z dwoma pytaniami: czy ostatnie intensywne opady deszczu mogły spowodować uszkodzenia jakichkolwiek elementów konstrukcyjnych schodów oraz jakie środki zostały podjęte, aby zapobiec ewentualnym uszkodzeniom spowodowanym przez ekstremalne warunki pogodowe?

Odpowiedzi nie otrzymaliśmy, ale dzień później schody zostały prowizorycznie zasłonięte czarną folią. Sześć dni później ZDMK wydał oficjalne oświadczenie w tej sprawie. Jednostka zapewnia, że „deszcze, które w ostatnich dniach występowały w mieście, w żaden sposób nie zagroziły schodom. Co więcej, są one przystosowane do pracy na zewnątrz”. 

Skąd więc pomysł, aby przykryć schody folią? ZDMK tłumaczy, że „schody po zamontowaniu i pomyślnych testach, zostały zabezpieczone specjalną folią po to, żeby nie uległy żadnemu przypadkowemu, mechanicznemu uszkodzeniu, w toku dalszych prac montażowych”.

Jednocześnie miejska jednostka deklaruje, ze już niedługo folia zniknie. W sierpniu schody zostaną wyposażone w zadaszenie izolujące je od zmiennych warunków atmosferycznych.

 – Obecnie stalowa konstrukcja zadaszenia poddawana jest procesowi cynkowania. Następnie zostanie przetransportowana na miejsce i zamontowana nad nowymi schodami. Aktualnie, trwają jeszcze ostatnie pomiary geodezyjne w miejscu usytuowania konstrukcji zadaszenia. W ostatnim etapie stalowa konstrukcja zadaszenia zostanie wyposażona w specjalne tafle szkła – deklaruje ZDMK. 

 

Najnowsze

Co w Krakowie