Zaskakująca decyzja w sprawie nowego pasa startowego na lotnisku w Balicach

Czy budowa nowego pasa startowego na lotnisku w Balicach jest zagrożona? Takie pytanie rodzi się po zaskakującej decyzji Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która uchyliła rygor natychmiastowej wykonalności dla lokalizacji nowej drogi startów i lądowań Krakow Airport. Tak naprawdę nie wiadomo, co będzie dalej.

Przygotowania do budowy nowego pasa startowego na lotnisku w Balicach ciągną się już kilka lat. Władze krakowskiego portu lotniczego upierają się, przy budowie nowej drogi startów i lądowań, lekko odchylonej w stosunku do obecnego pasa. Przeciwko temu protestują mieszkańcy terenów, dla których nowy pas i samoloty latające nieco inaczej niż obecnie oznaczają dodatkowe uciążliwości.

Lokalizację nowego pasa startowego zatwierdziła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Kielcach, wydając decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji. Potem tej decyzji nadała rygor natychmiastowej wykonalności, co pozwoliło spółce zarządzającej lotniskiem na dalsze przygotowania – np. zlecenie projektów, które będą potrzebne do pozwolenia na budowę. Zarówno samą decyzje o lokalizacji pasa, jak i nadanie jej rygoru natychmiastowej wykonalności zaskarżyli do Generalnej Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie przeciwnicy ważnej dla lotniska inwestycji

Jeszcze niedawno Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zapowiadała, że szybko wyda rozstrzygnięcie dotyczące lokalizacji nowego pasa startowego. Tymczasem uchyliła postanowienie o nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności dla decyzji o lokalizacji. Nawet skarżący to postanowienie są tym zaskoczeni.

Co to oznacza? Czy to wstrzymuje przygotowania? I co z samą decyzję lokalizacją?

Uchylenie rygoru natychmiastowej wykonalności wpłynie na harmonogram realizacji tej bardzo ważnej dla Małopolski i Krakowa inwestycji – przyznaje rzeczniczka Krakow Airpot Natalia Vince. Jak wpłynie? Na odpowiedź na to pytanie władze lotniska potrzebują czasu. Także dlatego, że ważniejsze jest to co, stanie się z samą decyzją lokalizacyjną. Termin rozstrzygnięcia w tej sprawie już minął.

Grzegorz Skowron

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie