Zawód hydraulik, czyli superbohater od zadań specjalnych

Zawód hydraulik kryje w sobie wiele niespodzianek. Niczym superbohater monter instalacji sanitarnych naprawia instalacje wodociągowe, kanalizacyjne i centralnego ogrzewania. Mimo to jest to ciągle niedoceniany zawód – dlaczego?

Głównym zadaniem w zawodzie hydraulika jest zamontowanie instalacji oraz dbanie o jej prawidłowe funkcjonowanie. Dokonywane są również regularne przeglądy sieci rur doprowadzających do domów, budynków oraz zakładów przemysłowych, ciepłą i zimą wodę, gaz oraz odprowadzających ścieki. Hydraulik powinien utrzymywać w budynkach, które ma pod opieką, odpowiedni poziom funkcjonowania instalacji odpowiadającej za ciepłą i zimną wodę, centralnego ogrzewania i instalacji kanalizacyjnych oraz gazowych.

Hydraulik nie tylko usuwa awarie pojawiające się na bieżąco, ale także modernizuje sieci instalacji i urządzeń oraz zajmuje się planowanymi naprawami. Do zadań często wykonywanych w zawodzie hydraulika należy również układanie rur, ich spawanie i uszczelnianie, montaż specjalistycznych urządzeń do pomiaru ciśnienia, ilości przepływu wody, gazu, ropy. Każdy hydraulik musi umieć odczytywać rysunki techniczne, ponieważ tego typu prace oparte są właśnie o tę umiejętność.

Najbardziej znanym hydraulikiem jest Super Mario Bros. Chyba nie ma na świecie chłopca, który grając w tę popularną grę, nie chciał zostać w przyszłości takim superbohaterem. Nie wykluczone, że niektórym się nawet udało spełnić marzenie z dzieciństwa.

Samo określenie montera instalacji sanitarnych pochodzi z języka greckiego. Hydraulikos to połączenie greckiego słowa „woda” i „rura”. Jest to ogólne, ale jakże trafne określenie charakteru pracy hydraulika.

Zawód hydraulik – jak stać się superbohaterem?

Hydraulik to jeden z najwyżej cenionych zawodów. Fach ten bardzo często pozwala znaleźć dobrze płatną posadę. Do podstawowych obowiązków hydraulika należy montaż oraz naprawa instalacji hydraulicznych, w tym centralnego ogrzewania. Zadaniem hydraulika są również prace z zakresu montażu, konserwacji, albo naprawy instalacji wodociągowej.

Zawód hydraulika można zdobyć w szkole zawodowej o odpowiednim profilu, ale także w technikum. Uczeń na zajęciach dowiaduje się, na przykład, w taki sposób reagują płyny w konkretnych sytuacjach.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele kursów przeznaczonych dla przyszłych hydraulików. Można na nich w szybki sposób zdobyć niezbędną w tym zawodzie wiedzę teoretyczną. Zawód hydraulika nie jest prosty, dlatego osoba chcąca pracować na tym stanowisku musi brać pod uwagę fakt, że na początku kariery zawodowej, najwięcej nauczy się od starszych stażem współpracowników. Jest to jedyny i zarazem najskuteczniejszy sposób na zdobycie praktycznych umiejętności. Niedoświadczeni jeszcze hydraulicy najczęściej pracują w grupie lub pod okiem wyszkolonych osób.

Kto może wykonywać zawód hydraulika?

Zawód hydraulika mogą wykonywać osoby, które zainteresowane są wyuczeniem konkretnego zawodu. W tym fachu na pewno przyda się umiejętność logicznego myślenia oraz kojarzenia faktów. Hydraulik musi umieć przewidywać konsekwencje swoich działań i, co za tym idzie – planować swoją pracę. Zawód hydraulika jest przeznaczony dla osób rozważnych, potrafiących działać zgodnie z obowiązującymi procedurami oraz harmonogramem.

Hydraulik nigdy nie śpi! Awaria może zdarzyć się w środku nocy, dlatego osoba decydująca się na wykonywanie tego zawodu musi brać pod uwagę tę niedogodność. Nie ma znaczenia czy hydraulik jest w samym środku spożywania wieczerzy wigilijnej czy w czasie trwania najpiękniejszego snu w swoim życiu – kiedy awaria wzywa, musi wyjąć strój superbohatera z szafy i wyruszyć na ratunek światu!

Zawód hydraulika nierozerwalnie związany jest ze stałym kontaktem z klientami. Dlatego bardzo ważne jest, by poza komunikatywnością, przyszły hydraulik wyróżniał się umiejętnością słuchania, doradzania oraz anielską cierpliwością. Niekiedy zdarzyć się mogą klienci, którzy będą traktować hydraulika z góry, uważając jego zawód za będący poniżej ludzkiej godności. Coraz częściej jednak klienci, na przykład właściciele przedsiębiorstw, wymagają od hydraulików rozległej wiedzy technicznej oraz profesjonalnej porady, dlatego tak ważne jest, by hydraulik posiadał nie tylko wiedzę praktyczną, ale także teoretyczną, wraz z umiejętnością tłumaczenia i rozwiewania wątpliwości klientów.

Jeszcze nie tak dawno osoby, które wybierały zawód hydraulika, czy w ogóle szkołę zawodową, uznawane były za leniwe, nieambitne, czy wręcz głupie. Z roku na rok sytuacja ta uległa zmianie, a szkoły zawodowe są coraz bardziej doceniane przez fakt, iż potrafią one w zaledwie kilka lat przyuczyć do konkretnego zawodu i pozwalają uczniom wkroczyć na rynek pracy znacznie wcześniej niż osobom, które zdecydowały się na zdobycie wyższego wykształcenia.

Zarobki w zawodzie hydraulika

Wynagrodzenie w zawodzie hydraulika, jak w każdym innym, zależne jest od firmy, dla której pracuje oraz jej siedziby. Lepszymi zarobkami mogą pochwalić się hydraulicy świadczący usługi w dużych miastach, ponieważ mogą oni liczyć na większą ilość klientów, co przekłada się na pensję, która może okazać się znacznie wyższa niż kolegów po fachu pracujących w mniejszych miejscowościach i na wsiach.

Wynagrodzeniem wyjściowym w przypadku pracy na etacie jest około 2000 zł brutto. Nie brakuje też hydraulików, którzy pracują za najniższą krajową. Są to jednak osoby nie posiadające żadnego doświadczenia, a co za tym idzie – wystarczającej wiedzy, by samodzielnie pracować. Zdecydowanie więcej zarobią hydraulicy w pełni samodzielni – około 4000 zł.

Hydraulik na etacie bardzo często otrzymuje dodatkowe benefity, takie jak służbowy telefon czy samochód.

Na największe wynagrodzenie w zawodzie hydraulika mogą liczyć ci, którzy zdecydują się na prowadzenie własnej firmy. Jednak, by otworzyć własną działalność niezbędne jest posiadanie dużego doświadczenia oraz konkretnych umiejętności.

Hydraulicy nie powinni narzekać na brak pracy – oprócz pracy na etacie mają możliwość założenia własnej firmy i świadczenie usług zarówno klientom indywidualnym, jak i biznesowym.

Polscy hydraulicy cenieni są za granicą, muszą jedynie znać, chociażby w stopniu komunikatywnym, język powszechnie obowiązujący w kraju, do którego się wybierają.

Zawód hydraulika jest konkretnym zawodem, dlatego przed podjęciem kroków edukacyjnych, warto zapoznać się z plusami i minusami bycia hydraulikiem.

Plusy zawodu hydraulika:

 • jest to zawód, na który zawsze będzie zapotrzebowanie,
 • zarobki na wysokim poziomie,
 • możliwość ciągłego rozwoju.

Minusy posiadania zawodu hydraulika:

 • samodzielnej pracy nie można rozpocząć od razu po ukończeniu szkoły, niezbędne jest zdobycie doświadczenia,
 • jest to bardzo odpowiedzialna praca – najmniejszy błąd może skutkować wystąpieniem dużej i kosztownej awarii.

Warunki pracy w zawodzie hydraulika

Hydraulik pracuje w różnych miejscach – na halach produkcyjnych, w mieszkaniach, budynkach w trakcie budowy, otwartych przestrzeniach, kopaniach, itp. Warunki te są zazwyczaj bardzo trudne, powietrze zanieczyszczone, oświetlenie słabe, i ten hałas!

Zawód hydraulika łączy w sobie cechy pracy zespołowej oraz indywidualnej. Kontakty z ludźmi są nieuniknione i polegają zazwyczaj na wydawaniu poleceń oraz ich słuchaniu. Godziny pracy bywają stałe, jednak mogą wydarzyć się sytuacje wymagające nagłej interwencji. Czasami jest to praca sezonowa, ponieważ zimą nie wszystkie prace można wykonać (np. układanie rurociągu). Praca w zawodzie hydraulika związana jest z ogromną odpowiedzialnością za bezpieczeństwo oraz zdrowie współpracowników i użytkowników sieci.

Wymagania do wykonywania zawodu hydraulika

Najlepsi hydraulicy mają dobrze rozwinięty zmysł równowagi, nie mają lęku wysokości ani klaustrofobii. Muszą posiadać zdolności techniczne, by móc z wprawą posługiwać się niezbędnymi narzędziami, instalować i uruchamiać urządzenia techniczne, a także posiadać znajomość zasad ich działania. Hydraulik powinien posiadać również szybki refleks, dobry wzrok, zwinne ręce i być spostrzegawczy. Zawód hydraulika wymaga umiejętności współpracy w zespole, a także podporządkowania się narzuconym regułom, albo ścisłym instrukcjom odnoszącym się do pracy. W związku z tym, że hydraulik odpowiada za usunięcie powstałej awarii, musi on posiadać zdolność szybkiego wykonywania pracy oraz być odpornym na stres.

Bardzo często osobom, które wykonują (lub będą wykonywać) ten zawód, stawiane są wysokie wymagania związane z ich zdrowiem. Hydraulik bowiem musi mieć sprawny układ oddechowy, dobry węch, słuch oraz wzrok. Przeciwwskazaniami do wykonywania tego zawodu są: choroby serca, poważne wady wzroku, czy choroby ograniczające sprawność ruchową.

W Krajowym Standardzie Kompetencji Zawodowych wymieniono takie cechy dobrego hydraulika, jak:

 • refleks,
 • spostrzegawczość,
 • dobry słuch, dotyk, wzrok,
 • elastyczność umysłowa,
 • umiejętność skupienia,
 • podzielność uwagi,
 • dokładność,
 • wyobraźnia przestrzenna,
 • umiejętność samodzielnego podejmowania decyzji.

Doświadczeni hydraulicy, posiadający wykształcenie kierunkowe bez problemu znajdą pracę za granicą. Zawód hydraulika jest szczególnie pożądany, zwłaszcza u naszych zachodnich sąsiadów. Jednak nie należy zapominać jak ważny jest hydraulik i dla nas. Kto naprawiałby nagłe usterki, gdyby nie oni – hydraulicy superbohaterowie?

O autorze:

Jarosław Kucharczyk,

Hydraulik z ponad 20-letnim doświadczeniem,

właściciel serwisów:

hydraulik-krakow.com

fachowcy-krakow.pl

 

/artykuł sponsorowany/

Zobacz także