Zawody Pucharu Europy w skimboardingu. Każdy może spróbować

W niedzielę, 28 sierpnia, przed centrum handlowym Bonarka odbędą zawody Pucharu Europy w ślizgu na desce. Ta widowiska konkurencja odbywa się na specjalnie przygotowanym do tego wodnym torze.  Ranga imprezy powoduje, że spodziewany jest udział najlepszych zawodników w różnych kategoriach z Polski i zagranicy. Organizatorzy przygotowali niespodziankę dla widzów – naukę i doskonalenie ślizgów na skimboardingu.

Skimboarding to sport wodny polegający na ślizgu na desce po fali lub płytkiej warstwie wody. Pierwsze znane przypadki skimboardingu datuje się na lata 20. XX wieku w Laguna Beach w Kalifornii, gdzie sport ten mieli zapoczątkować miejscowi ratownicy ślizgający się na mieliznach przy użyciu sklejek pochodzących często z okolicznych zabudowań. Zabawy ratowników tak bardzo przypadły do gustu bywalcom Laguna Beach, że od tego czasu sport rozprzestrzenił się po całym świecie. W Polsce skimboarding pojawił się w 2003 roku i z roku na rok zyskuje coraz większą rzeszę pasjonatów

– W tym roku organizatorzy zawodów przygotowali siedem przystanków eliminacyjnych Europejskiego Pucharu. W klasyfikacji generalnej liczą się punkty zdobyte w pięciu najlepszych przystankach. Zmagania w Krakowie są częścią zawodów i jednocześnie finałem Europejskiego Pucharu Skimboardowego. To powoduje, że zawodnicy będę celować właśnie w ten ostatni przystanek. Wśród już potwierdzonych zawodników można wymienić Semjona Szillata – broniącego tytułu dwukrotnego mistrza europy, Lydie Blanke – niepokonaną mistrzynie europy oraz całą czołówkę obecnego rankingu pucharu europy, w tym Oliwiera Łukaszczyka – zeszłorocznego mistrza europy U16, a obecnie prowadzącego w rankingu Pro Men, Tomka Adamskiego – obecnie 3 w rankingu Pro Men, a także Agatę Kotlengę oraz Agatę Oporę, które rywalizują z Lydią o pierwsze miejsce w klasyfikacji kobiet. Ciekawie zapowiada się też walka w rankingu U16, gdzie o zwycięstwo rywalizują Kuba Czembor, Jan Szczuraszek oraz Julian Kulczyk. – mówi Adam Chrabąszcz z Seventyone, współorganizator wydarzenia.

Zawody poprzedzi tygodniowy program aktywności skierowany do wszystkich mieszkańców Krakowa i okolic, bez względu na wiek. od 17 do 19 sierpnia będzie można skoczyć z wysokości 4 lub 8 metrów na dmuchaną poduchę, 20 sierpnia ruszają warsztaty jogi na desce prowadzone oraz nauki i doskonalenia ślizgów na skimboardingu. 

 – Efektowny ślizg na desce, pełne adrenaliny skoki na poduchę, muzyczno-taneczny happening z elementami flash mob, warsztaty sportowe i zdrowotne, zajęcia jogi, wiele nagród i rabatów, a na koniec zmagania profesjonalistów o tytuł Mistrza Europy w skimboardingu. Takie atrakcje czekają na osoby, które w dniach od 17 do 28 sierpnia odwiedzą Centrum Handlowe Bonarka w Krakowie i wezmą udział w cyklu imprez pod nazwą Bonarka Skim & Summer vol. 2 – informują organizatorzy.

– Impreza skierowana jest nie tylko do entuzjastów sportów wodnych, ale do wszystkich aktywnych i chętnych do skorzystania z otwartych warsztatów mieszkańców Krakowa i okolic, bez względu na wiek – zachęca do udziału w wydarzeniu Katarzyna Kasprzak z Centrum Handlowego Bonarka. – To już drugie wydarzenie tej rangi organizowane przez Bonarkę i ekspertów skimboardingu z zespołu Seventyone. Sportowe zakończenie lata wspierają również nasze sklepy, które tak jak w ubiegłym roku przygotowały nagrody dla uczestników warsztatów i finalistów mistrzostw. Ubiegłoroczna jego edycja spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Krakowa i zawodników. Liczymy, że w tym roku z uwagi na rangę zawodów oraz dodatkowe atrakcje takie jak skoki na poduchę czy jogę na desce, ta liczba wzrośnie – dodaje.

 Program wydarzenia dostępny jest na stronie imprezy: www.bonarkacitycenter.pl/skimandsummer.

 

 

 

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie