Zbliża się 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Uroczystości i obchody głównie online

Rok 2020 został ogłoszony rokiem św. Jana Pawła II. Za tydzień, dokładnie 18 maja obchodzić będziemy 100. rocznicę Jego urodzin. Z tej okazji Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Archidiecezja Krakowska zaplanowały szereg uroczystości, wydarzeń i propozycji. Z powodu epidemii koronawirusa większość rocznicowych wydarzeń odbędzie się w trybie online.

Kulminacja obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II nastąpi 18  maja. W sanktuarium św.Jana Pawła II w Krakowie zostanie odprawiona msza św. pod przewodnictwem abp. Jędraszewskiego transmitowana przez TVP 3.Odbędzie się też koncert „Santo Subito – prorok naszych czasów”. A o godz. 20.00 na kanale YouTube Archidiecezji Krakowskiej oraz w TVP 1 przewidziane jest przemówienie papieża Franciszka.

18 maja przed Sanktuarium św. Jana Pawła II wypuszczone zostaną gołębie oraz biało – żółte balony. Na budynku Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ulicy Franciszkańskiej 3 wyświetlony zostanie pokaz laserowy transmitowany online. Na elewacji budynku, z którym przez lata związany był Karol Wojtyła, do którego tak chętnie przyjeżdżał jako papież, zobaczyć można będzie słowa papieża odnoszące się do godności osoby ludzkiej, pojęcia prawdy, sprawiedliwości, odpowiedzialności oraz wzajemnego szacunku.

Już 16 maja poprzez środki masowego przekazu (YouTube Archidiecezji Krakowskiej) dojdzie do połączenia z Bergamo (Włochy), Nowym Jorkiem (USA), Belo Horizonte (Brazylia) i Krakowem. Cel – wspólna międzynarodowa modlitwa. O godz. 17.00 w kaplicy Arcybiskupów Krakowskich rozpocznie się międzynarodowa modlitwa różańcowa o ustanie epidemii na całym świecie. To w tej kaplicy Karol Wojtyła przyjął święcenia kapłańskie.

17 maja odbędą się uroczystości w Wadowicach. Metropolita krakowski apb. Marek Jędraszewski odprawi tam mszę św.,która będzie transmitowana przez TVP 1. Po jej zakończeniu zaplanowano koncert z Domu Rodzinnego Jana Pawła II pt. „Urodziłem się w Wadowicach – Karol Wojtyła”.

Oto inne najważniejsze wydarzenia i inicjatywy z okazji 100.rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

Hymn obchodów 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II „Nie zastąpi Ciebie nikt”

Utwór spotkał się z bardzo ciepłym odbiorem, uzyskując na platformie Youtube ponad 4 miliony wyświetleń. – Mamy nadzieję, że ten utwór, który został napisany specjalnie z okazji tej rocznicy będzie śpiewany przez wszystkich Polaków – zachęca Agata Szuta, dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Na stronie internetowej Instytutu oraz profilu Facebooku udostępniony został podkład muzyczny, słowa oraz nuty. Nagrania słuchaczy będą udostępniane do ogólnego podglądu.

#DziękujemyJaniePawle2

Akcja społecznościowa w mediach społecznościowych, do której zapraszają znani politycy oraz duchowni. Wystarczy wziąć kartkę papieru, napisać na niej hasło: #DziękujemyJaniePawle2, zrobić sobie z nią zdjęcie, a następnie udostępnić w mediach społecznościowych z hasztagiem #DziękujemyJaniePawle2! Akcja trwa do końca roku.

Akcja maska z cytatem Jana Pawła II

Należy zaprojektować swoją maskę z cytatem, zrobić sobie w niej zdjęcie, a później przesłać na adres magdalena.siemion@idmjp2.pl

Pod koniec roku stworzony zostanie album albo plakat upamiętniający obecny czas. Akcja trwa do końca roku.

Konkurs plastyczny „Laurka dla Jana Pawła II”

Do wykonania wyjątkowej, urodzinowej kartki – laurki dla Jana Pawła II- zapraszane są nie tylko osoby indywidualne, ale i całe rodziny. Pracę można wykonać samodzielnie lub zaprosić do pracy całą rodzinę. Zgłoszenie pracy należy nadesłać w formie zdjęcia na adres mailowy Instytutu do 13 maja.

Bieg Dobroczynności Veritatis Splendor

W 2020 roku biegamy wirtualnie. Otwwarte są ogólnopolskie zapisy do biegu w którym każdy może wziąć udział, zdobyć medal i upamiętnić obchody setnej rocznicy urodzin Św. Jana Pawła II. Można dołączyć do wydarzenia, pokonać swój dystans i wesprzeć walkę z COVID-19. Informacje na stronie http://biegdobroczynnosci.pl

Wielka Księga Świadectw

Instytut zachęca do podzielenia się wspomnieniami ze spotkań z św. Janem Pawłem II. „Każde, nawet najmniejsze wspomnienie będzie dla nas bardzo ważne!” – przekonują orgnizatorzy 100.rocznicy urodziny św. Jana Pawła II.

Wystawa z okazji rocznicy 100. Urodzin Jana Pawła II prezentowana na krakowskich Plantach

Kraków Karola Wojtyły – Jana Pawła II

Spacery po miejscach związanych z Wielkim Polakiem, zarejestrowane przy pomocy dronu. „Chcemy w ten sposób nie tylko przybliżyć odbiorcom krakowskie miejsca bliskie Janowi Pawłowi II, ale także zaprezentować je z innej, nieznanej perspektywy” – tłumaczą organizatorzy.

„Pamięć, która nie przemija. Czytamy teksty Św. Jana Pawła II”

Przedsięwzięcie zachęcać ma do czytania utworu dostępnego online „Pamięć i tożsamość”, w którym zawarte są przemyślenia dotyczące m. in. najważniejszych aspektów naszego życia religijnego, społecznego i narodowego: miłosierdzia, ewangelizacji, wolności, odpowiedzialności, patriotyzmu, historii, narodu i kultury.

Wszystkie szczegóły – https://idmjp2.pl/index.php/pl/

GS

Najnowsze

Co w Krakowie