ZIKIT nie jest taki „do bani”. Został doceniony. Za co?

Wydaje się Wam, że ZIKIT to najbardziej nieudolna jednostka w Krakowie? Nie jesteście sami. My jesteśmy przekonani, że mieści się na podium! Nikt, tak jak ZIKIT, nie obrywa od kierowców, pieszych, rowerzystów, dziennikarzy czy pani Tereski z bazaru. Ale…

Ale okazuje się, że Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu ktoś jednak docenia. Z wielką dumą i satysfakcją informujemy, że urzędnicy największej miejskiej jednostki odebrali dyplom Lidera Miejskich Innowacji. Do konkursu zostało zgłoszonych 20 projektów z całej Polski.

Celem inicjatywy jest pokazanie dobrych praktyk i nowoczesnych rozwiązań, wpisujących się w ideę inteligentnego miasta (Smart City).

ZIKiT wystartował w konkursie z projektami dotyczącymi oświetlenia. Są to: „SOWA – Energooszczędne oświetlenie uliczne” oraz ISE – pilotażowy projekt modernizacji oświetlenia ulicznego wraz z rozbudową warstwy telemetrycznej i stworzeniem systemu sterowania. Oba projekty uzyskały dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

W ramach pierwszego projektu wymienione zostały nie tylko lampy, ale też blisko 150 ilometrów podziemnych kabli, 116 szaf sterowniczych i 4 tysiące słupów oświetleniowych. Miasto zyskało także system sterowania oświetleniem, który pozwala on na dostosowanie poziomu oświetlenia do aktualnych potrzeb – np. warunków pogodowych, natężenia ruchu drogowego, pory dnia, miejsca (np. bliskość przejścia dla pieszych i skrzyżowania) oraz obowiązujących norm.

– Kraków jest jedynym miastem w Polsce, które w ramach programu SOWA zmodernizowało nie tylko oprawy, ale i całą infrastrukturę oświetleniową. Warto podkreślić, że gigantyczne przedsięwzięcie udało się zamknąć w ciągu roku, począwszy od zdobycia wszystkich zgód i pozwoleń, a skończywszy na pracach – mówi Władysław Reczyński z ZIKiT.

Drugi innowacyjny projekt modernizacji oświetlenia – ISE, realizowany jest wspólnie z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. W najbliższy czwartek, 27 października, na AGH organizowana jest konferencja na ten temat. Wymiana lamp zakończy się w listopadzie. Pilotażowy projekt obejmuje m.in. montaż 3768 punktów świetlnych zlokalizowanych w rejonach: al. Trzech Wieszczów i Starego Miasta, na Salwatorze, w Łobzowie, Bronowicach, na terenie Krowodrzy i Śródmieścia.

W 2015 roku oprócz wdrażania programów SOWA i ISE, modernizację przeszło także oświetlenie Rynku Podgórskiego, wybranych osiedli w Nowej Hucie oraz zainstalowano lampy na Bulwarze Czerwieńskim.

Przypomnijmy, że system oświetlenia Krakowa obejmuje ulice, parki, iluminację zabytków oraz miejsc ciekawych turystycznie, przejść podziemnych i tuneli (np. Krakowskiego Szybkiego Tramwaju). Obecnie w mieście jest 67 tys. punktów świetlnych (z czego ponad 6 tys. stanowią oprawy w technologii LED), 800 lamp oświetlających przejścia podziemne, 354 iluminatorów i naświetlaczy oraz 1320 szaf sterowniczo-rozdzielczych, w tym 116 przystosowanych do zdalnego sterowania.

(lm, źródło: ZIKIT)

fot. ZIKIT

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie