Znany krakowski artysta będzie miał swoją ulicę. Prawie 30 lat po tragicznej śmierci

Zecer z wykształcenia, muzyczny samouk, wspaniały krakowski artysta. Kto? Andrzej Zaucha. Blisko 30 lat po tragicznej śmierci polski wokalista rhythm-and-bluesowy i jazzowo-popowy, saksofonista altowy i perkusista, a także aktor oraz artysta kabaretowy będzie miał swoją ulicę w Krakowie.

Z wnioskiem o nazwanie imieniem Andrzeja Zauchy ulicy położonej w Dzielnicy IV Prądnik Biały wystąpiła firma Sento 21 Sp. z o. o. S.K. „Nadanie pozwoli zaprojektować przejrzystą numerację porządkową dla nowo powstającej inwestycji przy przedmiotowej ulicy” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, który już trafił do radnych.

Wniosek otrzymał pozytywną opinię Zespołu ds. Nazewnictwa przy Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa decydującego każdorazowo w tego typu sprawach z upoważnienia Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa. Jest również pozytywna opinia Instytutu Pamięci Narodowej. Prezydent miasta Jacek Majchrowski przygotował więc projekt uchwały Rady Miasta. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do radnych.

Andrzej Zaucha urodził się 12 stycznia 1949 w Krakowie. To polski wokalista rhythm-and-bluesowy i jazzowo-popowy, saksofonista altowy i perkusista, a także aktor oraz artysta kabaretowy. Z wykształcenia był zecerem, był muzycznym samoukiem. Dokonał licznych nagrań płytowych, do filmów i seriali, m.in. Przybysze z Matplanety i Gumisie, oraz dla archiwum Polskiego Radia. Jego najpopularniejsze piosenki to: „Byłaś serca biciem”, „C’est la vie – Paryż z pocztówki”, „Siódmy rok”, „Bądź moim natchnieniem”, „Baw się lalkami”, „Czarny Alibaba” (z repertuaru Heleny Majdaniec), „Rozmowa z Jędrkiem” nagrana wspólnie z Andrzejem Sikorowskim oraz „Baby, ach te baby” z repertuaru Eugeniusza Bodo, nagrana wspólnie z Ryszardem Rynkowskim.

Fot. pl.m.wikipedia.org

10 października 1991 po występie w spektaklu „Pan Twardowski” na deskach krakowskiego Teatru STU, Andrzej Zaucha i aktorka Zuzanna Leśniak zostali zastrzeleni przez jej męża, francuskiego reżysera Yves’a Goulais, na parkingu przy ul. Włóczków. Zabójca oddał 9 strzałów z nielegalne wwiezionego do Polski karabinka sportowego kaliber 5,6 mm o obciętej lufie i kolbie. Andrzej Zaucha zginął na miejscu. Zuzanna Leśniak zmarła na Oddziale Torakochirurgii Szpitala im. Jana Pawła II. 16 października 1991 Zaucha został pochowany na Cmentarzu Batowickim w Krakowie.

Wkrótce po jego śmierci został wydany czwarty i ostatni album Zauchy, zatytułowany… „Ostatnia płyta” (z muzyką Jerzego Dobrzyńskiego i słowami Zbigniewa Książka).

GS

Najnowsze

Co w Krakowie