Zobacz, jak będzie wyglądało wnętrze Cogiteonu [wizualizacje]

fot. Materiały Prasowe

Choć do otwarcia Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon zostało sporo czasu,ba jego budynek jeszcze nie powstał, to już wiadomo, jak będzie wyglądało jego wnętrze. Dziś zaprezentowany został projekt scenografii swojej wystawy stałej.

Wystawa będzie tematycznie nawiązywać do istoty człowieka, jego ciała, zmysłów czy emocji. W pięciu salach swoje miejsce znajdzie ok. 140 eksponatów.

Za projekt odpowiada wyłoniona w konkursie pracownia Koza Nostra Studio. Ściany poszczególnych sekcji wystawy będą dekorowane wyobrażeniami neuronów, helisy DNA, ludzkiej tkanki czy układu scalonego. Różnorodna będzie też ich kolorystyka, zbudowana na odcieniach zieleni, szarości, fioletu, czerwieni i granatu. W centrum każdej sali znajdą się siedziska w formie zjeżdżalni, łąki, planu miasta czy amfiteatru.

– To one mają stanowić serce każdej przestrzeni, mają być miejscem odpoczynku, zabawy i pokazów naukowych – mówi Diana Żurek, architekta z Koza Nostra.

Sporo będzie też elementów wspólnych: białe wyoblone meble, przepierzenia w formie półkoli, okrągłe lampy i ekspozytory z przekazem naukowym.

– Zależało nam, aby w każdej sali znalazło się miejsce na strefę ciszy, a scenografia uwzględniała akustykę. Chcemy, aby komfort korzystania z przestrzeni wystawy stałej był jak najwyższy – mówi Piotr Szymański, dyrektor Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon.

Budynek Cogiteonu powstanie przy pasie startowym w Czyżynach, w sąsiedztwie Muzeum Lotnictwa Polskiego w 2022 roku. Wewnątrz znajdzie się przestrzeń konferencyjna, 6 laboratoriów oraz wystawa stała o człowieku.

Zobacz także