Zorganizowana grupa przestępcza kradła m.in. łopaty do śniegu

„Policjanci z Wydziału Kryminalnego oświęcimskiej komendy Policji rozpracowali ośmioosobową grupę przestępczą działającą na terenie powiatu oświęcimskiego oraz powiatu bielskiego” – informuje małopolska policja. Przestępcy dopuszczali się kradzieży z włamaniami, kradzieży mienia, rozboju, a także przestępstw narkotykowych. Funkcjonariusze przedstawili im łącznie 26 zarzutów. Policjanci odzyskali część łupów z kradzieży, w tym kilka rowerów i kilkanaście łopat do śniegu.

Policja przypomina, że przez kilkanaście ostatnich miesięcy na terenie powiatu oświęcimskiego dochodziło do różnego rodzaju przestępstw kryminalnych.  Pracujący nad sprawami policjanci pionu kryminalnego ustalili, że związek z przestępczym procederem ma grupa mężczyzn  w wieku 19 do 52 – lat. W jej skład wchodzili czterej mieszkańcy gminy Kęty, mieszkaniec Oświęcimia, mieszkaniec gminy Oświęcim, mieszkaniec gminy Osiek oraz mieszkaniec Chrzanowa.

– Podczas przeszukania miejsc zamieszkania podejrzanych policjanci odnaleźli i zabezpieczyli kilka rowerów pochodzących z kradzieży. Odzyskali sprzęt muzyczny skradziony z samochodu na terenie Oświęcimia, a także zabezpieczyli kilkanaście łopat do śniegu skradzionych z magazynu na terenie Czańca w powiecie bielskim. Ponadto funkcjonariusze zabezpieczyli również narzędzia służące sprawcom do popełniania przestępstw – wyliczają kryminalni.

Na podstawie zebranych dowodów podejrzanym przedstawiono 26 zarzutów m. in zarzut rozboju na mieszkańcu Oświęcimia, któremu sprawcy skradli telefon komórkowy. Zarzut kradzieży z włamaniem do domku letniskowego na terenie Grojca. Zarzut kradzieży katalizatorów z samochodów Honda oraz Kia na terenie Bielan i Kęt, kradzieży rowerów na terenie Oświęcimia i Babic, kradzieży kosiarki do trawy na terenie Osieka, kradzieży z włamaniem do magazynu na terenie Czańca.  Ponadto trzem podejrzanym postawiono zarzuty z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomani tj. posiadania oraz udzielania środków odurzających innym osobom.

Za posiadanie narkotyków oraz ich udzielanie grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.  Za kradzież grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Za kradzież z włamaniem grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Za rozbój grozi natomiast kara do 12 lat pozbawienia wolności.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie