„Rada„Rada„Rada
„Rada„Rada„Rada

ZUS wciąż zwalnia z opłacania składek. Kto może z tego skorzystać?

Musisz przeczytać

Rehabilitacja po Covidowa
Rehabilitacja po Covidowa

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że przedsiębiorcy z określonych branż wciąż mogą występować o zwolnienie z obowiązku opłacania składek. Zwolnienie może objąć należności z tytułu składek za styczeń 2021 r. albo za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r. oraz za luty 2021 roku.

Wniosek RDZ-B7 można złożyć najpóźniej do 30 kwietnia, natomiast dokumenty rozliczeniowe należy złożyć do 31 marca.

Przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki Covid-19, wciąż mogą ubiegać się o wsparcie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi m.in. o zwolnienie z opłacania składek i świadczenie postojowe.

Tylko określone kody PKD

Prawo do pomocy mają przedsiębiorcy z kilkudziesięciu branż. Zakres i forma wsparcia zależy od rodzaju przeważającej działalności gospodarczej (kod PKD).

W ramach najnowszej tarczy antykryzysowej przedsiębiorcy mogą ubiegać się m.in. o umorzenie składek za luty i świadczenie postojowe (maksymalnie trzy razy). Chodzi o firmy z branży fitness, gastronomicznej, turystycznej, obiekty noclegowe, uzdrowiska, obiekty kultury i rozrywki, firmy zajmujące się fotografią, produkcją lub dystrybucją filmów i muzyki oraz fizjoterapeuci. Ze zwolnienia ze składek skorzystają również taksówkarze i prowadzący usługi wspomagające transport.

Pamiętaj o terminach

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wnioski o zwolnienie z opłacania składek należy złożyć do 30 kwietnia. Przedsiębiorcy, którzy ubiegają się o wsparcie, powinni pamiętać o przekazaniu deklaracji rozliczeniowych. Mają na to czas do 31 marca, chyba że są zwolnieni z obowiązku składania deklaracji i imiennych raportów.

Świadczenie postojowe

Tarcza antykryzysowa przewiduje również, że przedsiębiorcy z określonych branż mogą otrzymać świadczenie postojowe jednokrotnie, dwukrotnie albo trzykrotnie. Przy czym uwzględnia się świadczenia już pobrane na podstawie rozporządzenia, które obowiązywało do 27 lutego 2021 r. Wniosek o to świadczenie przedsiębiorcy mogą złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

Niemal 3 mld zł w Małopolsce

Do tej pory ZUS w Małopolsce przyjął 0,5 mln wniosków, udzielając na ich podstawie pomocy na kwotę niemal 3 mld złotych.

Wnioski, podobnie jak w poprzednich miesiącach, należy składać przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

(red)

Harder
Harderfit
- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca