Życiowy partner Roberta Biedronia małopolską „jedynką” Wiosny w wyborach do PE

W kalendarzu i za oknem wiosna w pełnej ofensywie. Ale inaugurująca w lutym swoją działalność partia Wiosna już zdążyła złapać zadyszkę. Tymczasem nadeszła najwyższa pora na konstruowanie list wyborczych do Parlamentu Europejskiego. W Małopolsce ugrupowanie Roberta Biedronia szykuje niespodzianki.

Od początku jej działalności o partii Wiosna krąży wiele mniej lub bardziej sprawdzonych plotek. Jedna z nich mówi, że władze formacji oczekują od chętnych na listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego wpłat dużych sum, padają nawet kwoty 1 miliona złotych. Pojawia się jednak pytanie, kto chciałby płacić wielkie pieniądze za start z formacji, która z kilkunastu procent poparcia w lutym po półtora miesiąca stoi na granicy progu wyborczego?

Rodzina na swoim

Bardziej pewne wydają się spekulacje dotyczące obsady miejsc na listach Wiosny przed majowymi wyborami. Listę w województwie małopolskim ma otwierać Krzysztof Śmiszek. W naszym regionie to mało znana postać. Urodził się w Stalowej Woli na Podkarpaciu, a swoje życie zawodowe, począwszy od studiów związał z Warszawą, gdzie zaangażował się w działania na rzecz praw człowieka i praw mniejszości. Jedyny związek pana Śmiszka z Małopolską, to fakt, że od dwóch lat prowadzi zajęcia na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego.

Natomiast szerzej opinii publicznej jest znany jako życiowy partner lidera Wiosny Roberta Biedronia. Nie musiał więc zapewne hojnymi wpłatami zabiegać o miejsce na liście.

Z Wadowic do Brukseli

Drugą pozycję wśród kandydatów Wiosny otrzymał Mateusz Klinowski. Ten pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego zasłynął ze swojego kontrowersyjnego zarządzania gminą Wadowice w latach 2014-2018.

Pięć lat temu w spektakularny sposób wygrał wybory ze sprawującą urząd burmistrza od dwudziestu lat Ewą Filipiak, zaś w zeszłym roku mieszkańcy papieskiego miasta pokazali mu czerwoną kartkę, powierzając władzę nad gminą w ręce kandydata z PiS.

Poszukiwanie kolejnych kandydatów trwa. Czy zdołają oni przekonać do siebie Małopolan przekonamy się 26 maja.

Kazimierz Krakowski

Teksty publikowane w dziale Publicystyka są prywatnymi opiniami autorów. Chcesz podzielić się swoimi przemyśleniami lub wyrazić swoje zdanie na naszym portalu? Napisz: redakcja@krknews.pl

Najnowsze

Co w Krakowie