Nie żyje Leszek Moczulski. Kraków kocha jego wiersze

W niedzielę, 17 grudnia, zmarł Leszek Aleksander Moczulski – jeden z najbardziej znanych polskich poetów. O jego śmierci poinformowała na Facebooku Fundacja Wisławy Szymborskiej.

Moczulski urodził się w Suwałkach w 1938 roku, ale od 1956 mieszkał w Krakowie. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutował jako poeta w 1959 w Dzienniku Polskim, publikował także w Tygodniku Powszechnym.

Jak przypomina Wikipedia, Moczulski napisał słowa do wielu utworów Skaldów, m.in. Cała jesteś w skowronkach. Jego poezję śpiewali też Marek Grechuta (np. Korowód), Grzegorz Turnau (np. Do wód) oraz Czesław Niemen (Z pierwszych ważniejszych odkryć). Wydał także kilka tomików literackich: 70 widoków w drodze do Wenecji (1992), Elegie o weselu i radosne smutki (1997), Jej nigdy za późno, Dziękczynienia po Komunii Świętej (2006) i kilkanaście książek dla dzieci, m.in. Moje kotki, Siedem dni stworzenia świata. Napisał słowa do 7 utworów na płycie Anawa, którą nagrała Anawa wspólnie z Andrzejem Zauchą, a także połowę tekstów z płyty Wołanie o słońce nad światem zespołu Dżamble. Jest autorem słów do oratoriów: Nieszpory Ludźmierskie (1992) i Droga, Życie, Miłość – Oratorium o Męce i Zmartwychwstaniu Pana (2000).

Wydał kilka tomików literackich, m.in. „70 widoków w drodze do Wenecji” (1992 r.) „Dziękczynienia po Komunii Świętej (2006 r.), a także kilkanaście książek dla dzieci, m.in. „Moje kotki” i „Siedem dni stworzenia świata”.

Przekłady jego wierszy i tekstów piosenek były publikowane w Niemczech, we Francji, w USA, Belgii, ZSRR, Czechosłowacji, Słowacji, na Węgrzech, w Austrii, a także w Peru i Nepalu. Wiersze zamieszczono w licznych antologiach poezji, wydawanych w kraju i za granicą.

W 1974 r. został uhonorowany Nagrodą im. A. Bursy, a rok później Nagrodą Miasta Krakowa za „Exodus”. W 2013 r. otrzymał z rąk prezydenta Jacka Majchrowskiego odznakę „Honoris Gratia”.

(wm, Wikipedia, krakow.pl)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie