Żywa szopka przy Franciszkańskiej czeka na krakowian i turystów

„Żywa Szopka przy Franciszkańskiej” co roku gromadzi rzesze mieszkańców Krakowa oraz turystów. Trudno o wydarzenie, które lepiej oddawałoby charakter świąt – jasełka, kolędowanie i ulubione przez najmłodszych zwierzęta doskonale wprowadzają w bożonarodzeniowy klimat.

Żywa szopka organizowana przez braci franciszkanów  tym roku odbędzie się już po raz 30. Od 24 do 26 grudnia na skwerze przy ulicy Franciszkańskiej 4 będzie można odwiedzić urokliwą stajenkę, a także obejrzeć jasełka i wziąć udział we wspólnym kolędowaniu.

Na plenerowej scenie wystąpi kilka zespołów: Fioretti, Bonoboco i przyjaciele, Kwartet C.D.N., Odświętni, a także schole dziecięce: Różyczki Pani Myślenickiej i EmmanuEl z Wielogłów. Jasełka wystawią bracia franciszkanie oraz Niezależne Domostwo „San Damiano”. O źródłach franciszkańskiej tradycji żywych szopek będzie można dowiedzieć się więcej podczas dwóch prelekcji.

Żywa szopka rozpocznie się w noc wigilijną o godz. 22.30. Metropolita krakowski Marek Jędraszewski złoży wtedy mieszkańcom i gościom świąteczne życzenia. Kolędowanie i jasełka zostaną zwieńczone o północy pasterką w bazylice św. Franciszka z Asyżu. W kolejne dni do małego krakowskiego Betlejem franciszkanie zapraszają od godz. 14.00 aż do wieczora.

Tradycja przygotowywania żywej szopki sięga wczesnego średniowiecza. Pierwszą taką stajenkę zorganizował św. Franciszek z Asyżu w 1223 r. w grocie we włoskiej miejscowości Greccio, chcąc w ten sposób oddać realia narodzin Jezusa. Za zgodą papieża przygotował żłób, siano oraz sprowadził woła i osła. Franciszkanie przenieśli tę tradycję do Polski w 1992 r. Wydarzenie szybko stało się nieodłączną częścią krakowskich obchodów świąt Bożego Narodzenia.

(JS)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie