1 sierpnia – rocznica powstania warszawskiego. Pamiętamy także w Krakowie

W sobotę, 1 sierpnia, obchodzimy 76. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego i akcji „Burza”. W Krakowie także o tym pamiętamy – będą uroczystości rocznicowe, zawyją syreny alarmowe. Z tej okazji miasto udekorowane jest flagami państwowymi, a wieczorem w barwach narodowych rozświetlą się estakada tramwajowa Lipska-Wielicka, kładka o. Bernatka oraz TAURON Arena.

1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00 wybuchło powstanie warszawskie. Dziś obchodzimy 76. rocznicę rozpoczęcia jednego z największych zrywów niepodległościowych w historii Polski. Uroczystości organizowane są również w Krakowie, choć ze względu na epidemię koronawirusa są znacznie skromniejsze niż w poprzednich latach.

Punktualnie o godzinie 17.00 w całej Polsce, także w Krakowie, zawyją syreny alarmowe. – Dla upamiętnienia 76. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, a zarazem w ramach wojewódzkiego treningu systemu alarmowania 1 sierpnia o godz. 17.00 nadany zostanie akustyczny sygnał alarmowy emitowany przez syreny. To będzie ciągły dźwięk trwający trzy minuty – informuje Joanna Paździo, rzeczniczka wojewody małopolskiego.

O godz. 17.02 w Bazylice Mariackiej rozpocznie się msza święta w intencji ojczyzny i poległych żołnierzy. Nabożeństwu będzie przewodniczył metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski. – Osoby zamierzające uczestniczyć w uroczystościach proszone są o zachowanie zasad obowiązujących w związku z epidemią koronawirusa, a w szczególności o zachowanie dystansu lub zakładanie maseczek zakrywających usta i nos. A już obowiązkowo w kościele – przestrzega rzeczniczka wojewody.

„Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego budynki urzędowe zostaną udekorowane flagami państwowymi. Flagi zawisną przed magistratem, udekorowane nimi zostaną również autobusy i tramwaje, a w godzinach wieczornych estakada tramwajowa Lipska-Wielicka, kładka o. Bernatka oraz TAURON Arena Kraków zostaną podświetlone w barwach biało-czerwonych” – informuje krakowski magistrat.

GS

Nie będzie pomnika Armii Krajowej koło Wawelu. To już prawie pewne

Najnowsze

Co w Krakowie